W poniedziałek 10 kwietnia, w Irlandii Północnej obchodzona jest 25. rocznica zawarcia porozumienia wielkopiątkowego. Zaraz po świętach do stolicy tego kraju – Belfastu, przyjedzie prezydent USA Joe Biden oraz były amerykański prezydent Bill Clinton. Za prezydentury tego drugiego podpisano to porozumienie.
Czym jest Porozumienie Wielkopiątkowe. Co oznacza dla Irlandii Północnej?
10 kwietnia 1998 roku podpisano porozumienie, dzięki któremu Irlandia Północna pozostała częścią Wielkiej Brytanii, ale zyskała możliwość, aby w przyszłości społeczeństwo większością głosów miało prawo zdecydować o zjednoczeniu wyspy. Porozumienie podpisały władze Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii. Głównymi architektami 65-stronicowego porozumienia byli: katolicki polityk John Hume oraz protestancki David Trimble.
Komisarz PSNI Simon Byrne powiedział, że policjanci tego dnia mogą być narażeni na ataki i w związku tym, ich zmiany zostaną wydłużone. Część z dyżurujących policjantów zostanie przeniesiona do pracy w terenie.
Gdzie może dojść do ataków terrorystycznych?
Według zastępcy Byrne’a, Bobby’ego Singletona, PSNI ma bardzo mocne informacje wywiadowcze dotyczące ataków na jej funkcjonariuszy ze strony republikańskich grup paramilitarnych. Do ataków ma dojść w Derry/Londonderry. Na poniedziałek w drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej planowana jest parada upamiętniająca powstanie wielkanocne z 1916 r. przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Irlandii.
Na początku zeszłego tygodnia w Irlandii Północnej został podniesiony poziom zagrożenia terrorystycznego, z trzeciego na czwarty stopień. Skala ma pięć stopni. W lutym w Omagh doszło do próby zamordowania detektywa policyjnego Johna Caldwella. Mężczyzna został postrzelony i przebywa w szpitalu. Jego stan jest krytyczny. Do ataku przyznała się Nowa IRA, czyli ugrupowanie republikańskie.

lena
Źródło: