Nie żyje Leszek Pniaczek, aktor i reżyser z Myślenic. W pamięci widzów został m.in. jako Toporek ze "Spotkań z balladą"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Leszek Pniaczek
Leszek Pniaczek Fot. Maciej Hołuj
Zmarł Leszek Pniaczek, pochodzący z Myślenic aktor scen krakowskich i założyciel myślenickiego I Amatorskiego Teatru im. kard. Karola Wojtyły. Niezapomniany Toporek ze „Spotkań z balladą” odszedł po długiej chorobie w poniedziałek (6 lutego). Miał 59 lat.

Leszek Pniaczek był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1987 roku.

Jak pisał w 2014 roku na łamach „Dziennika Polskiego” Andrzej Domagalski, „po spektaklu dyplomowym Pniaczka znakomita aktorka Anna Polony, profesor w krakowskiej szkole teatralnej miała powiedzieć: "od dzisiaj każdy aktor komediowy powinien mu wiązać sznurówki".

W tym samym roku zagrał w „Ferdydurke” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, spektaklu nagrodzonym na Europejskim Festiwalu Szkół Teatralnych w Lyonie nagrodą Grand Prix. Potem grał w „Bagateli”, gdzie dostał angaż. W 1988 roku zagrał w "Ryszardzie III" u boku Andrzeja Seweryna. Ten grał rolę tytułową, zaś Leszek Pniaczek wcielił się w rolę jego syna.

Debiut na scenie miał jednak znaczenie wcześniej, bo w wieku 7 lat. Była to scena kina „Wisła” w rodzinnych Myślenicach a wystąpił na niej razem z kabaretem Tropicale Thaiti Granda Banda, który współtworzył jego wuj - Józef Romek.

Potem grał jeszcze m.in. w Teatrze Ludowym, na Scenie Moliere, w telewizji (m.in. w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka” i „Klanie”).

Dał się poznać nie tylko jako aktor, ale również reżyser (współpracował m.in. ze Sceną Papieską Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach).

W Myślenicach tworzył kabaret literacki Pniaku Show, założył tu także - przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu - I Amatorski Teatr im. kard. Karola Wojtyły. Z tym ostatnim przygotował m.in. „Gościa oczekiwanego” wg Zofii Kossak-Szczuckiej, „Zemstę”, „Kota w Butach”, i wreszcie „Przed sklepem jubilera” na podstawie utworu Karola Wojtyły.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek (9 lutego). Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościółku parafialnym na Stradomiu w Myślenicach o godz. 14. Pół godziny wcześniej zostanie odmówiony różaniec w intencji Zzmarłego.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl