Spis treści
Zmarł medalista paraolimpijski Jacek Gawroski
O śmierci florecisty poinformowała jego żona Elżbieta w mediach społecznościowych.
"Zdjął zbroję, założył skrzydła. Po heroicznej walce z chorobą zmarł mój ukochany mąż, Jacek Gaworski. Niewyobrażalnie cierpiał, ale ponad wszystko pragnął żyć. Był wybitnym sportowcem, szermierzem florecistą - srebrnym medalistą igrzysk w Rio 2016, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy, wielokrotnym złotym medalistą mistrzostw Polski. Przede wszystkim był człowiekiem wielkiego serca i odwagi, który swoją postawą inspirował i wzruszał wielu. Był miłością mojego życia. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali go przez lata choroby. Wykupiliście dla Jacka bezcenny czas życia, za co na zawsze pozostanę Wam wdzięczna" - napisała żona Jacka Gaworskiego.
Kondolencje rodzinie Gaworskiego złożył wiceminister sportu
"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jacka Gaworskiego - wybitnego polskiego szermierza, srebrnego medalisty igrzysk paraolimpijskich z Rio de Janeiro w drużynie floretowej, wielokrotnego medalisty mistrzostw świata i Europy oraz zawodów Pucharów Świata, wielokrotnego indywidualnego mistrza Polski we florecie na wózkach. Postawa życiowa Ś.P. Jacka Gaworskiego, walczącego z nieuleczalną chorobą, a jednocześnie osiągającego najwyższe cele sportowe, pozostanie dla nas wzorem. Składamy wyrazy współczucia najbliższym Ś.P. Jacka Gaworskiego" - napisał na platformie X wiceminister sportu Piotr Borys.
Florecista jeszcze jako pełnosprawny sportowiec rywalizował z powodzeniem w mistrzostwach Polski. Gdy w 2004 roku zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane, zaczął rywalizować w szermierce na wózkach. Ośmiokrotnie został indywidualnym mistrzem Polski, ma na swoim koncie także srebro i brąz mistrzostw Europy indywidualnie, a także brąz mistrzostw świata indywidualnie i drużynowo.
Największe sukcesy Jacka Gaworskiego
Największy sukces odniósł w 2016 roku, gdy podczas igrzysk w Rio de Janeiro wywalczył wicemistrzostwo olimpijskie w drużynie z Dariuszem Penderem i Michałem Nalewajkiem.
Gaworski zmagał się także z nowotworem rdzenia kręgowego i czerniakiem błon śluzowych.
Źródło:
