Zuma zarządził opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu. Poinformował, że Mandela zostanie pochowany z ceremoniałem państwowym.
źródło: CNN Newsource/x-news
Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem w RPA po wygranej w wyborach w 1994 r. Podczas pobytu w więzieniach, w których spędził łącznie 27 lat za walkę z dyskryminacją czarnoskórej ludności Afryki Południowej, zaraził się gruźlicą. W 1988 r. spędził z tego powodu sześć tygodni w szpitalu i od tego czasu często zapadał na infekcje płuc. Przeszedł też operację usunięcia kamieni żółciowych.
Był jednym z największych polityków minionego wieku, mężem stanu, ikoną walki z apartheidem, symbolem wszystkich walczących o wolność.
– Odszedł nasz umiłowany Nelson Rohlihla Mandela, założyciel naszego demokratycznego państwa – powiedział prezydent RPA Jacob Zuma, który ogłosił narodowi i światu odejście Mandeli z tego świata. – Odszedł spokojnie we własnym domu. Teraz odpoczywa. Teraz pozostaje w pokoju. Nasz nród stracił swego największego syna. Niech Mandela odpoczywa w pokoju. Boże błogosław Afrykę – mówił prezydent Zuma.
Nelson Mandela był pierwszym czarnym prezydentem RPA. Nim został wybrany w 1994 roku, całe swe wcześniejsze życie poświęcił walce apartheidem, systemem panującym w RPA, w którym biali stanowili rasę uprzywilejowaną. Za swoją walkę – początkowo siłową, potem pokojową – przesiedział 27 lat w więzieniu – na wyspie Robben. Został skazany na dożywocie za sabotaż. Było to jedno z najsurowszych więzień, a mimo to Mandela potrafił zza krat kierować ruchem wyzwoleńczym.
źródło: CNN Newsource/x-news
Wyszedł na wolność 11 lutego 1990 roku na mocy porozumienia z prezydentem Frederikiem de Klerkiem. Mógł opuścić więzienie wcześniej, jednak pragnął zaczekać, aż wszyscy członkowie jego ruchu – Afrykańskiego Kongresu Narodowego – pierwsi opuszczą mury więzienne.
W 1993 roku Nelson Mandela został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, a w rok później został wybrany prezydentem RPA. Funkcję tę pełnił do 1999 roku. Później coraz rzadziej pojawiał się publicznie. W 2001 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty. Od 2004 roku wyłączył się z życia publicznego. W ostatnich miesiącach był intensywnie leczony w związku z infekcją płuc. W środę jego córka Makaziwe powiedziała mediom, że rodzina zbiera się w domu przy łożu śmierci Nelsona Mandeli.
Prezydent Jacob Zuma przypomniał swoim rodakom, że tym co uczyniło Nelsona Mandelę wielkim, było jego człowieczeństwo. - W nim widzieliśmy to, czego szukamy w sobie samych – dodał Zuma.
