
Nina Matwijenko urodziła się 10 października 1947 roku we wsi Nediłyszcze w obwodzie żytomierskim. Miała aż 11 rodzeństwa, sama była piątą w kolejności. Jej matką była Antonina Ilkiwna, a ojcem Mytrofan Ustynovych. Ukończyła filologię na Uniwersytecie w Kijowie. Było to w 1975 roku, była już wtedy żoną Petra Honchara, z którym miała troje dzieci: Iwana, który wstąpił do klasztoru, Andrija, który został malarzem oraz Antoninę. To ona poinformowała o śmierci matki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Nina Matwijenko nie żyje. Jak wyglądało jej życie i kariera?
Matwijenko uczęszczała do ukraińskiego Państwowego Chóru Ludowego im. Hryhory’ego Veriovki. W 1968 roku została solistką. Koncertowała w wielu krajach. Była w Polsce, Finlandii, Francji, Korei, Ameryce Łacińskiej, Czechach, Kanadzie, Meksyku i USA. W 1988 roku otrzymała Nagrodę Narodową im. Szewczenki, ukraińską nagrodę państwową nazwaną na cześć Tarasa Szewczenki, a także zagrała w ukraińskim dramacie wojennym Solomennye Kolokola. W jej repertuarze znajduje się wiele ukraińskich pieśni ludowych. W 2009 roku wydała książkę (zawierającą około 250 pieśni ludowych) o swoim życiu i karierze oraz miłości do „muzyki soul” swojej ojczyzny.
Córka Niny Matwijenko opublikowała informację, że jej matka zmarła 8 października. We wtorek artystka obchodziłaby kolejne urodziny. Nie napisała obszernego pożegnania. Pod zdjęciem piosenkarki widnieje tylko „Mama nie żyje”.
Wnuczka Niny Matwijenko, a córka Antoniny, nosi imię po znanej babci.
Piosenkarkę pożegnał także prezydent Wołodymyr Zełenski.
Dziś odeszła od nas Narodowa artystka Ukrainy. W każdym znaczeniu tego słowa. Nina Mitrofanowna Matwijenko. Owacje za jej wyjątkowy śpiew słychać było w salach całej Ukrainy, w USA, Kanadzie, Francji, Polsce, Korei Południowej, Meksyku, krajach Ameryki Łacińskiej i wielu innych miejscach na świecie. Jej niezrównany autentyczny i prawdziwie magiczny głos, jej ludowe pieśni liryczne i rytualne pozostaną z nami na zawsze. Kolędy, kolędy, piegi, pieśni do kąpieli, pieśni dożynkowe, pieśni weselne i kołysanki w jej wykonaniu. Jej „Magiczne skrzypce”, „Dzikie gęsi”, „Soul Flower”… Wszystko to pozostanie na zawsze w naszej kulturze, naszej muzyce i naszej pamięci.
Rodzinie i przyjaciołom składam szczere kondolencje – napisał prezydent.
Źródło: Ukraińska Pravda
rs