Urodził się w Poznaniu i był rówieśnikiem bardziej utytułowanego Ryszarda Szurkowskiego, z którym zawsze łączyły go przyjacielskie relacje. Został kolarzem w wieku 15 lat i był nim do roku 1972. Zaczynał przygodę z rowerem w Lechu Poznań i jego zawodnikiem był do końca kariery. W latach 1966-1967, podczas służby wojskowej, reprezentował Legię Warszawa.
Przez dwanaście lat kariery pięć razy reprezentował nasz kraj na MŚ i pięć razy jechał w Wyścigu Pokoju. Był kolarzem wszechstronnym, radził sobie zarówno w górach, jak i na finiszu.
Był jedną z najbardziej znanych postaci polskiego kolarstwa. Chyba najważniejszą w Wielkopolsce, zapraszaną na spotkania i wyścigi w charakterze gościa.
Od ponad 10 lat zmagał się z chorobą i ciągle był optymistycznie przekonany, że ją pokona. W jej zwalczaniu bardzo pomagał mu dr Jan Busza z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
- Wyścig Pokoju to rzeczywiście była impreza organizowana przez władze, ale trzeba dodać, że cieszył się on ogromną akceptacją naszego społeczeństwa. Jako nastoletni chłopak, zanim zacząłem uprawiać kolarstwo, sam wsłuchiwałem się w radiowe relacje z Wyścigu Pokoju i marzyłem, aby być Stanisławem Królakiem. Z czasem wyścig wzbudzał tak wielkie emocje związane z rywalizacją z rosyjskim zawodnikami, że władze się tego nie spodziewały – mówił Czechowski w jednym z wywiadów.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]