Straż Graniczna na jednym z portali społecznościowych poinformowała w piątek rano, że wśród 118 zatrzymanych było też pięciu kolejnych tzw. kurierów przewożących nielegalnych imigrantów. To Polak, dwóch Ukraińców oraz obywatele Azerbejdżanu i Bułgarii. Przewozili łącznie dwudziestu imigrantów.
Rośnie liczba prób przedostania się przez granicę
W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys. Październik rozpoczął się od rekordowej w ostatnich miesiącach liczby, bo w minioną sobotę SG odnotowała 120 prób w czasie jednej doby; łącznie od początku października SG zanotowała ponad ponad pół tysiąca prób.
W czwartek do Polski przez granicę z Białorusią nielegalnie próbowało przedostać się 118 cudzoziemców. W środę liczba ta wynosiła 116. Zatrzymano również 2 kurierów, którzy przewozili cudzoziemców.
Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, pochodzili m.in.: z Afganistanu, Syrii, Egiptu, Kongo, Jemenu, Sierra Leone i Sri Lanki. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach 20 osób (9 obywateli Jemenu, 8 obywateli Kongo i 3 obywateli Sierra Leone) przeprawiło się przez rzekę graniczną Świsłocz.
Zatrzymano również 2 kurierów, którzy przewozili 13 cudzoziemców. Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce wspólny patrol Straży Granicznej i Policji zatrzymał obywatela Sri Lanki, który busem przewoził 8 osób. Polsko-białoruską granicę nielegalnie przekroczyło 5 obywateli Afganistanu i 3 obywateli Sri Lanki. Z kolei funkcjonariusze z Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymali obywatela Białorusi, który oplem przewoził 5 obywateli Egiptu. Kurierzy usłyszą zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto otrzymają decyzje zobowiązujące ich do powrotu do kraju pochodzenia z zakazem ponownego wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.
Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej.
Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku - powiedziała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.
Nie zbliżać się do granicy!
Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.
Źródło: PAP / strazgraniczna.pl
mm
