Ursula von der Leyen "silnym głosem Europy"
W czasach epokowych wyzwań, w których Unia Europejska jest zagrożona z zewnątrz przez rosyjską agresję na Ukrainę, a od wewnątrz przez rasistów i demagogów, von der Leyen skutecznie broni interesów Europy - podkreślono w uzasadnieniu.
Jako szczególne osiągnięcia von der Leyen wymieniono zahamowanie pandemii Covid-19, solidarną i zdecydowaną postawę UE wobec Rosji oraz nadanie impulsu Zielonemu Ładowi, którego celem jest uzyskanie przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 r.
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu ubiegłego roku szefowej KE udało się zjednoczyć dużą część politycznego centrum i stworzyć wyraźną proeuropejską większość. "Dzięki von der Leyen i jej zręcznej dyplomacji Europa była w stanie sprawić, że przeciwnicy, wątpiący i sceptycy stali się mniejszością" - podkreśliła agencja dpa.
66-letnia von der Leyen jest przewodniczącą Komisji Europejskiej od 2019 r. Po czerwcowych wyborach europejskich została zatwierdzona na drugą kadencję na tym stanowisku. Przed przeprowadzką do Brukseli polityczka niemieckiej chadeckiej partii CDU była m.in. przez sześć lat federalnym ministrem obrony w rządzie w Berlinie.
Czym jest Nagroda Karola Wielkiego?
Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 r. za zasługi dla Europy i integracji europejskiej. Jej nazwa pochodzi od króla Franków Karola Wielkiego, żyjącego w VIII i IX w. Jego imperium rozciągało się na dużą część Europy Zachodniej, a on sam często rezydował w Akwizgranie, na terytorium dzisiejszych Niemiec.
Wśród poprzednich laureatów znaleźli się m.in. była kanclerz Niemiec Angela Merkel, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i obecny prezydent Francji Emmanuel Macron. Otrzymał ją również papież Franciszek. W 2023 r. nagroda trafiła do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego. Wyróżnienie za rok 2024 otrzymał przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich Pinchas Goldschmidt, a wraz z nim uhonorowane zostały wspólnoty żydowskie w Europie.
Nagroda jest tradycyjnie wręczana w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, przypadającym w tym roku 1 czerwca. W tegorocznej edycji po raz pierwszy przyznano nagrodę w wysokości 1 mln euro. Według fundatorów - małżeństwa z Akwizgranu - pieniądze te mają zostać przeznaczone na projekty proeuropejskie - przypomniała dpa.
Źródło: