Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą

Marcin Koziestański
Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa w środę w Warszawie. Spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Ma także spotkać się z szefem warszawskiego ratusza Rafałem Trzaskowskim.

Spis treści

Wśród tematów spotkania Dudy z Zełenskim - kwestia rozmów pokojowych

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę, że wśród tematów spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była kwestia potencjalnych rozmów pokojowych w kontekście zabezpieczenia Ukrainy, a także sprawa pomocy finansowej i militarnej dla tego kraju.

Duda podkreślił, że podczas spotkania podnoszono temat potencjalnych rozmów pokojowych i wstrzymania działań wojennych na froncie w kontekście zabezpieczenia Ukrainy, a także rozmawiano o tym, "jakie mogą tutaj być potencjalne działania podjęte także przez kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego" tak, aby umocnić bezpieczeństwo Ukrainy.

"Ja też panu prezydentowi przedstawiłem kilka propozycji, o których również rozmawiałem z liderami państw NATO przez ostatnie miesiące. Mówiłem też o nieustannej nie tylko woli, ale też działaniach, jakie podejmuje Polska w ramach wspierania Ukrainy" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także potencjalnych transz pomocy dla Ukrainy, przede wszystkim tej militarnej, ale i pomocy finansowej.

Duda: tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że wierzy, iż Ukraina stanie się członkiem Sojuszu.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, prezydent Duda powiedział, że kluczowymi tematami rozmowy były dążenia Ukrainy do akcesji do Unii Europejskiej oraz NATO. Przypomniał, że w 2022 roku w ciągu kilku miesięcy udało się nadać Ukrainie status państwa kandydującego do UE. "Mam nadzieję, że dzisiaj jak najszybciej uda się zrealizować te wszystkie zadania, które jeszcze przed nami i przed Ukrainą, w związku z jej pełną akcesją do UE" - powiedział prezydent.

"Natomiast z punktu widzenia Ukrainy najistotniejsza jest kwestia gwarancji bezpieczeństwa, których tak naprawdę mogą udzielić Ukrainie wyłącznie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego; tą największą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy byłoby - i wierzę, że w niedalekiej przyszłości będzie - członkostwo w NATO, czyli (...) gwarancje związane z art.5" - stwierdził prezydent.

Duda przypomniał też, że w przyszłym tygodniu ponownie spotka się Zełenskim w szwajcarskim Davos, gdzie obaj mają uczestniczyć w otwarciu Domu Ukraińskiego oraz roboczym spotkaniu liderów i ekspertów ws. sytuacji atakowanej przez Rosję Ukrainy.

- Jako prezydent Rzeczypospolitej, jako sąsiad Ukrainy, jako także ten, który w tę pomoc dla Ukrainy jest zaangażowany od samego początku, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę, w sposób jednoznaczny opowiadam się za tym, aby wobec Ukrainy zostało wydane przez państwa NATO zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Duda.

Polscy przedsiębiorcy pomogą w odbudowie Ukrainy?

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że gdy wojna w Ukrainie ustanie, polscy przedsiębiorcy będą uczestniczyć w procesie odbudowy kraju. Zwrócił się także do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o rozważenie obecności przedstawiciela Polski w ewentualnych rozmowach pokojowych z Rosją.

"Mam nadzieję, że kiedy tylko wojna ustanie, kiedy uda się przywrócić prymat prawa międzynarodowego, to polscy przedsiębiorcy będą uczestniczyć w procesie odbudowy Ukrainy" - powiedział w środę Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim. Jak zaznaczył, udział Polski w tej sprawie jest kwestią kluczową.

Duda wyraził też nadzieję, że wszystkie spotkania, które odbywają się i będą odbywały w ciągu następnych miesięcy, dotyczące odbudowy Ukrainy "będą umacniały wstępne postanowienia w tym zakresie".

Jak relacjonował polski prezydent, z Zełenskim rozmawiali też na temat potencjalnych rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją. Jak mówił, zwrócił się do prezydenta Ukrainy o rozważenie obecności przy stole negocjacyjnym przedstawiciela Polski, gdyż - jak mówił - "nasze interesy w tym zakresie są zbieżne".

Zełenski: kwestia członkostwa w NATO jest bardzo ważna

Zełenski po spotkaniu z prezydentem Dudą w Belwederze podkreślił, że kwestia członkostwa w NATO jest bardzo ważna dla Ukrainy. Przekonywał również, że w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinniśmy posunąć się jak najdalej w kwestii przyłączenia Ukrainy do UE.

"Jestem bardzo wdzięczny wszystkim w Unii i w NATO, którzy przeciwdziałają rosyjskiej agresji. Po inauguracji prezydenta (Donalda) Trumpa bardzo ważne jest, by Ukraina i Polska były jednymi z najważniejszych sojuszników. To jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej" - wskazywał.

Zełenski dziękował też prezydentowi Dudzie i Polsce za stałe wsparcie jego kraju od rozpoczęcia wojny.

Ukraiński przywódca relacjonował, że podczas spotkania z Dudą rozmawiali m.in. o konieczności zamówień pocisków i amunicji. "Powinniśmy robić wszystko, co możliwe, w celu przybliżenia pewnego i stabilnego pokoju. (...) Bardzo dużo możemy zdziałać wspólnie w kwestii narzędzi, które sami wykorzystujemy dla obrony naszych ukraińskich portów też nad Morzem Bałtyckim, nad Morzem Czarnym" - wskazywał.

"Dlatego (to) nasze wspólne priorytety bezpieczeństwa w sąsiednich regionach od Bałkanów do Bliskiego Wschodu - wszędzie trzeba więcej współpracy w celu obrony przed potencjalną interwencją rosyjską" - dodał.

Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Rozmawiał z Donaldem Tuskiem

Donald Tusk podkreślił, że spotkanie z prezydentem Ukrainy ma miejsce na początku polskiej prezydencji w Radzie UE.

– To jest dla Ukrainy i dla Polski ważny moment, potwierdzenie pięknej i dramatycznej, wymagającej odwagi, poświęcenia i wyobraźni drogi Ukrainy do wspólnoty. Wspólnoty wartości, interesów i dobrze się stało (...), że dzisiaj Polska i Ukraina potwierdzają, że jednym z kluczowych warunków dobrego finału tej historycznej drogi jest możliwie najbliższa współpraca, która bazuje na przyjaźni i wspólnych doświadczeniach, wspólnych przyjaźniach i wspólnych wrogach pomiędzy Polską i Ukrainą – powiedział.

Dodał, że w relacjach między Polską i Ukrainą, „w czasie brutalnej wojny rozpoczętej przez Rosję, te podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie”.

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i polską pomoc. I jestem przekonany, to jest także jedno z moich zadań, na pomoc i wsparcie całej UE w obronie przeciwko brutalnej agresji Rosji – podkreślił Tusk.

Spotkanie Tusk – Zełenski. Sprawa Wołynia

Podczas konferencji po spotkaniu Tusk nawiązał także do kwestii polityki historycznej i sprawy zbrodni wołyńskiej. Zapewnił, że strona polska i ukraińska „odnajdują wspólny język i metody wspólnego działania, jeśli chodzi o kwestię zbrodni wołyńskiej i te kwestie dramatyczne, drażliwe w naszej historii”.

– One wymagają empatii ze strony Ukrainy wobec Polski i ze strony Polski wobec Ukrainy. To musi być równoległe. Nie pozwolę, aby w Polsce wykorzystywano tę trudną, dramatyczną historię w jakichś politycznych grach, ale będę także bardzo konsekwentnie pracował na rzecz szybkiego, systemowego rozwiązania tego problemu – zadeklarował premier.

Tusk podziękował także stornie ukraińskiej „za zrozumienie”.

– To czasami gdzieś znika w dyskusjach politycznych, ale to taki dość oczywisty problem do rozwiązania, jakim jest potrzeba polskich rodzin, żeby godnie pochować swoich bliskich, którzy byli ofiarami zbrodni wołyńskiej – stwierdził.

– To że rozumiemy się w tej kwestii i zaczynamy rozmawiać normalnym językiem, (...) to zasługuje na miano przełomu. Wiem, ile macie dzisiaj na głowie, co znaczy wasza wojna. Tym bardziej doceniam to, że znajdujecie w swoich umysłach i sercach także miejsce na poważna refleksję w tej sprawie. Wiem, drogi Wołodymyrze, jak bardzo się osobiście w to zaangażowałeś i bardzo za to dziękuję – dodał premier.

Wspólne oświadczenie

Szef polskiego rządu poinformował, że razem z prezydentem Zełenskim przyjęli wspólne oświadczenie.

– Nie będę czytał tych punktów. Pod każdym obaj podpisaliśmy się bez wahania bo są w oczywistym interesie Polski i Ukrainy – zadeklarował Tusk.

Podkreślił, że bardzo trudny, wymagający czas i nowe wyzwania geopolityczne, takie jak wybory w wielu krajach czy sytuacja na froncie każą ciężko i solidarnie pracować z ukraińskimi przyjaciółmi nad wyzwaniami.

Premier zaznaczył również, że cieszy się z możliwości rozmów o współpracy kulturalnej.

– Nie tylko w kontekście historycznym, ale także współpracy, która pozwoli na skuteczne przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie czy wpływom, które mają na celu demobilizację i destabilizację w Ukrainie, w Polsce, w całej Europie - tu się na prawdę bardzo dobrze rozumiemy – zapewnił.

Tusk wskazał również na propozycje współpracy nad nowymi technologicznymi, ale też logistycznym formami obrony. Podkreślił, że budowane przez Ukrainę nowoczesne formy obrony wyglądają „imponująco”.

– Bardzo się ucieszyłem, kiedy usłyszałem, że będziemy mogli współpracować w przyszłości i korzystać z ukraińskich doświadczeń, a wy z naszej pomocy - tam gdzie to jest tylko możliwe i potrzebne - tak, aby wasze doświadczenia w obronie przed Rosją były także doświadczeniami uniwersalnymi dla Polski i dla całej Europy – dodał szef polskiego rządu.

Zapewnił, że od dzisiaj będą pilnie współpracować nad wsparciem dla Ukrainy, które w przyszłości okaże się wsparciem dla Polski.

Spotkanie z Rafałem Trzaskowskim?

Według ministra sportu Sławomira Nitrasa, Zełenski będzie także chciał się spotkać z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

– Poprosił także o spotkanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego i w imieniu Ukrainy odznaczy go i podziękuje Warszawie za pomoc w czasie wojny i Ukraińcom, i państwu Ukraińskiemu. Podziękowania dla Warszawiaków, tak jak i dla wszystkich Polaków, po prostu się nam należą. Prezydent przyjmie te podziękowania w imieniu Warszawiaków, nie własnym – powiedział Nitras w RMF FM.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl