Niemcy wyjdą na ulice? Kryzys energetyczny może spowodować masowe protesty

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wprowadzenie nowych środków ochrony przed koronawirusem ze względu na rosnącą liczbę zakażeń również mogłyby „pogorszyć sytuację i tym samym zwiększyć zagrożenie” – napisano w policyjnej notatce. Na zdjęciu: protest w Magdeburgu w styczniu 2022 r. przeciwko restrykcjom covidowym
Wprowadzenie nowych środków ochrony przed koronawirusem ze względu na rosnącą liczbę zakażeń również mogłyby „pogorszyć sytuację i tym samym zwiększyć zagrożenie” – napisano w policyjnej notatce. Na zdjęciu: protest w Magdeburgu w styczniu 2022 r. przeciwko restrykcjom covidowym DPA/Associated Press/East News
Federalny Urząd Śledczy (BKA) w Niemczech obawia się rosnącego zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego z powodu rosnących cen energii i wysokiej inflacji. „Czynniki te mogą napędzać protesty w RFN” – wynika z wewnętrznej notatki policji federalnej, na którą powołuje się gazeta „Tagesspiegel”.

Wprowadzenie nowych środków ochrony przed koronawirusem ze względu na rosnącą liczbę zakażeń również mogłyby „pogorszyć sytuację i tym samym zwiększyć zagrożenie” – czytamy w notatce.

Według policji, należy spodziewać się sytuacji podobnej do protestów w czasie pandemii, „jeśli znaczna część społeczeństwa odczuje lub faktycznie znajdzie się w sytuacjach zagrażających egzystencji z powodu decyzji politycznych”.

BKA zarejestrował również próby wykorzystania obecnej sytuacji kryzysowej przez islamistów do własnych celów. Nawoływano do ataków na „infrastrukturę gospodarczą”.

„Rzecznik organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie wezwał do wykorzystania wojny Rosji z Ukrainą i niestabilnej sytuacji politycznej w Europie” – informuje gazeta.

„Tagesspiegel” podaje, że berlińska policja przygotowuje się na eskalację sytuacji.

Oprócz większej liczby protestów ruchu klimatycznego i krytyków polityki energetycznej, spodziewany jest wzrost liczby przestępstw. Wymienia się przestępstwa z nienawiści, oszustwa, np. przy tankowaniu, zakupie towarów czy świadczeń socjalnych, a także kradzieże, przemoc domową, wandalizm, włamania, kradzież energii elektrycznej i manipulowanie licznikami energii elektrycznej.

mm

Zobacz też: Kryzys energetyczny w Niemczech

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl