W Poznaniu usługi stomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym to towar deficytowy. Świadczy je - dzieciom - Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem przy ul. Krysiewicza. A dorosłym - NZOZ Aventia przy ul. Kórnickiej. I to tu zjeżdżają pacjenci z całego województwa.
CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: NOWI DENTYŚCI WYLECZĄ ZĘBY ZA DARMO
- Te placówki złożyły oferty w postępowaniu konkursowym i spełniły konieczne wymagania - mówi Agnieszka Jankowska z biura prasowego wielkopolskiego NFZ . - W poprzednich latach takie świadczenia stomatologiczne były realizowane przez te same placówki.
Przedstawiciele szpitala przyznają, że lecznica jest szturmowana przez rodziców z wymagającymi specjalnej opieki dziećmi do lat 18.
- Kontrakt na te usługi mamy już od sześciu lat. A zjeżdżają do nas dzieci z całej Wielkopolski. Mimo wszystko staramy się jednak, by kolejki były jak najmniejsze - mówi dr n. med. Sylwia Świdzińska, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej w zakresie pediatrii.
I dodaje: - Takie leczenie wymaga specjalnych warunków, potrzebna jest wolna sala i zespół lekarzy. Uznaliśmy jednak, że skoro NFZ chce płacić za takie usługi, to możemy je zaoferować. Tym bardziej, że mamy doświadczenie w opiece nad niepełnosprawnymi - dodaje.
Problem w tym, że to wyjątek potwierdzający regułę. Fundusz nie ma żadnych instrumentów, by "zmusić" poradnie do leczenia osób niepełnosprawnych umysłowo. I rozszerzyć ofertę takich usług w województwie.
Więcej czytaj we wtorkowym, papierowym "Głosie Wielkopolskim"