Spis treści
Niepełny skład Sejmu
W niedzielę miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybrali 53 europosłów, z czego ponad 20 to obecni posłowie na Sejm. Zgodnie z przepisami, w momencie potwierdzenia wyboru automatycznie tracą oni mandat.
Potwierdza to strona internetowa Sejmu, w zakładce „Byli posłowie bieżącej kadencji”, oprócz np. Rajmunda Millera, który zmarł czy Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, których mandaty wygasły (z czym obaj się nie zgadzali), są też nazwiska ponad 20 parlamentarzystów, którzy uzyskali mandaty (skądinąd do PE dostali się i Kamiński i Wąsik).
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu, w poniedziałek Szymon Hołownia podpisał postanowienia dotyczące wygaśnięcia mandatów posłów, którzy zdobyli mandaty eurodeputowanych.
Kiedy poznamy nowych posłów?
Ordynacja wyborcza przewiduje, na miejsce posłów, którzy utracili z jakiegoś powodu mandat, wchodzi osoba z listy wyborczej, która uzyskała kolejny najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych.
W środę rozpoczęło się kolejne posiedzenie Sejmu, więc izba obraduje w niepełnym składzie. Już w poniedziałek wicemarszałek Dorota Niedziela (KO) przekonywała, że samo w sobie nie jest to problemem.
– Mnóstwo prac, które są związane z procedowaniem projektów musi być przeprowadzone i może być przeprowadzone w komisjach, mogą być prace komisji, wnioski mogą być zgłoszone. Natomiast przy głosowaniu trzeba rzeczywiście zwrócić uwagę na to, że to kworum może być niepełne – powiedziała.
By można było stanowić w Sejmie prawo, niezbędna jest co najmniej połowa ustawowej liczby posłów (230 z 460). Mówi o tym art. 120 Konstytucji RP.
„Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej” – brzmi przepis ustawy zasadniczej.
Posłowie, którzy zostali eurodeputowanymi
Oto posłowie Sejmu X kadencji, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego:
Koalicja Obywatelska:
Bartosz Arłukowicz
Borys Budka
Kamila Gasiuk-Pihowicz
Dariusz Joński
Marcin Kierwiński
Jagna Marczułajtis-Walczak
Mirosława Nykiel
Jacek Protas
Michał Szczerba
Marta Wcisło
Bogdan Zdrojewski
Prawo i Sprawiedliwość:
Waldemar Buda
Michał Dworczyk
Małgorzata Gosiewska
Marlena Maląg
Arkadiusz Mularczyk
Piotr Müller
Jacek Ozdoba
Konfederacja:
Grzegorz Braun
Stanisław Tyszka
Trzecia Droga:
Krzysztof Hetman
Michał Kobosko
Lewica:
Joanna Scheuring-Wielgus
Krzysztof Śmiszek
Do Parlamentu Europejskiego dostali się także Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik (PiS), których mandaty poselskie zostały wygaszone po tym, jak zostali prawomocnie skazani przez sąd. Obaj politycy nie zgadzali się z taką decyzją.