Naukowcy podkreślają, że choć groźba wymknięcia się wirusa spod kontroli jest realna, to na szczęście dysponujemy już szczepionkami, a także sporą wiedzą.
Dodają jednak, że realizacja programu szczepień jest długotrwała i w skali globalnej niezmiernie zróżnicowana.
„Wszystko to sprawia, że w ciągu najbliższych lat nie można się spodziewać całkowitego powrotu do sytuacji sprzed pojawienia się COVID-19. Zatem zamiast wyczekiwać końca pandemii, musimy wszyscy szukać sposobów życia z wirusem. Nie powinny to być wprowadzane cyklicznie i nieprzewidywalne restrykcje, które rujnują gospodarkę, edukację i życie społeczne, lecz raczej tworzenie nowych norm społecznych związanych z ograniczaniem możliwości szerzenia się zakażeń” – pisze PAN.
Nie będzie całkowitego powrotu do sytuacji sprzed pandemii w najbliższych latach
Eksperci zwrócili uwagę, że nie możemy się spodziewać w najbliższych latach całkowitego powrotu do sytuacji sprzed pojawienia się COVID-19.
Dodali, że aby wrócić do „normalności” niezbędny jest sukces programu szczepień przeciw koronawirusowi na poziomie lokalnym, krajowym i na globalnym.
PAN wskazał, że przebieg pandemii będą kształtować m.in. nowe warianty koronawirusa.
W stanowisku Akademii czytamy, że : „łatwiejsze szerzenie się wirusa oraz prawdopodobnie jego większa zjadliwość to zła wiadomość. Oznacza ona, że przy takich samych restrykcjach będzie więcej zachorowań, większe zapotrzebowanie na opiekę szpitalną i większa umieralność”.
Naukowcy wskazali, że szczepienia na COVID-19 trzeba będzie powtarzać, ponieważ wcześniejszych doświadczeń z koronawirusami wynika, że z czasem odporność uzyskana w sposób naturalny lub dzięki szczepieniu spada.
Zasady pandemiczne z nami pozostaną?
Eksperci zaznaczyli, że na dłuższy czas obowiązywać będą zasady społecznego dystansowania się, które będzie trzeba zmodyfikować tak, aby spełniały swoja rolę oraz umożliwiały nam w miarę normalne funkcjonowanie.
Dodali również, że jeszcze długo będziemy musieli przestrzegać izolacji w przypadku nawet łagodnych objawów zakażenia oraz poddawać się testowaniu czy kwarantannie.
