Noc Kupały 2023. Kiedy przypada letnie przesilenie? Sprawdź, jak świętuje się najkrótszą noc w roku

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Noc Kupały jest najkrótszą nocą w roku. Sprawdź, jak świętowano to wydarzenie w przeszłości.
Noc Kupały jest najkrótszą nocą w roku. Sprawdź, jak świętowano to wydarzenie w przeszłości. Fot. Robert Woźniak
Noc Kupały jest świętem obchodzonym pierwotnie przez pogańskich Słowian. Jest to najkrótsza noc w roku podczas letniego przesilenia. Wydarzenie ma miejsce z 21 na 22 czerwca, a w latach przestępnych z 20 na 21 czerwca. Sprawdź, jak świętowano w przeszłości Noc Kupały i jakie zwyczaje towarzyszyły temu wydarzeniu.

Noc Kupały 2023. Jak świętowano w przeszłości?

Noc Kupały w tradycji ludowej była świętem symbolizującym powrót życia na ziemię. Kończyła ona cały cykl obrzędów, które rozpoczynały się zaduszkami. W tradycji Noc Kupały przywracała na ziemię urodzaj, dobrobyt i szczęście. Najkrótsza noc w roku była poświęcona dwóm żywiołom: wody i ognia, i to właśnie z nimi związane były obchody Nocy Kupały.

Jednym z najważniejszych elementów Nocy Kupały było rozpalanie ognisk w pobliżu płynącej wody. Mieszkańcy wsi udawali się nad rzeki, wygaszając wcześniej wszystkie paleniska w swojej osadzie. Rozpalanie ognia miało charakter rytualny, a wykorzystywano do tego koło nabijane na drewniany kołek. Następnie kręcono nim na tyle szybko, aby poprzez tarcie wskrzesić iskry. Koło toczono następnie do stosu, i w ten sposób rozpalano ogromne ognisko, do którego wrzucano zioła mające według tradycji uzdrawiające i oczyszczające moce. Zabawa przy płomieniu trwała przez całą kupałową noc.

Skoki przez ogień, puszczanie wianków czy szukanie kwiatu paproci. Poznaj tradycyjne obrzędy Nocy Kupały

W Noc Kupały odbywało się wiele wydarzeń, które miały zapewnić pomyślność, zdrowie i szczęście na kolejne lata. Rytualne skoki przez ognisko miały zapewnić skaczącym ochronę przed złymi mocami i chorobami, oraz zapewnić urodzaj i płoność na przyszłość.

Noc Kupały była szczególnie ważna dla młodych panien, które wykorzystywały ją do wróżenia sobie przyszłości związanej z zamążpójściem. Dziewczęta puszczały na rzekę wianki z kwiatów i ziół, w które wplatano łuczywo bądź świecę. To, co wydarzyło się z wiankiem miało wróżyć młodej kobiecie jej przyszłość związaną z zamążpójściem. Jeżeli wianek zatonął lub spłonął, miało to oznaczać dla kobiety staropanieństwo lub ciężką chorobę. Wianek, który popłynął z nurtem rzeki symbolizował długie lata oczekiwania na męża, natomiast wianki wyłowione przez młodzieńców z wody oznaczać miały, że to właśnie ten zostanie mężem młodej panny.

Innym zwyczajem praktykowanym w przeszłości w Noc Kupały było poszukiwanie kwiatu paproci, który miał zakwitać tylko na tę jedną, najkrótszą w roku noc. Dla znalazcy miał oznaczać szczęście i bogactwo na najbliższe lata, a jego poszukiwania były idealną okazją do tego, aby młode zakochane w sobie osoby oddalały się od domu bez zgody rodziców. W Noc Kupały można było pozwolić sobie na więcej niż w "zwyczajnym czasie".

Czy Noc Kupały jest obchodzona w obecnych czasach?

Obecnie Noc Kupały straciła już symboliczny, "magiczny wymiar". Zwyczaje związane z najkrótszą w roku nocą mogą być jednak praktykowane podczas imprez w miastach i wsiach, jednak zatraciły już swój pierwotny wymiar i znaczenie. Obecnie Noc Kupały jest okazją do dobrej zabawy oraz imprez organizowanych przez przyjaciół i znajomych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
W taka noc nalezy odbyc stosunek przynajmniez z dwoma partnerkami bo inaczej kaczan przegra wybory!
J
Jan
Poganskie pitolenie. Ja słyszałem o nocy świętojańskiej.
M
MP
17 czerwca, 10:22, Remek L:

A Justyna opublikowała dziś jakieś wzruszające zdjęcie?

Ale o co Ci chodzi? Masz jakiś problem? Zaburzenia osobowości?

R
Remek L
A Justyna opublikowała dziś jakieś wzruszające zdjęcie?
Wróć na i.pl Portal i.pl