"Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów (banków - red.)" - podkreślono. Zgodnie z prawem "oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro", a Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.
Jak czytamy w nocnym komunikacie wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej (Minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF i prezes BFG) potwierdziły, że system finansowy jest stabilny.
W niedzielę wieczorem prezes NBP Adam Glapiński uspokajał, że sytuacja jest pod kontrolą. - Dwie osoby próbują rozchwiać cały system finansowy i wiarygodności polskich finansów i polskiej bankowości. Mogę tym osobom powiedzieć, że to się na pewno nie uda - zapewnił Glapiński w "Gościu Wiadomości" w TVP. - Natomiast apelowałbym i do dziennikarzy, publicystów i polityków, żeby nie mieszali polskiego systemu finansowego i bankowego do jakichś rozgrywek politycznych, bo to naprawdę nie służy Polsce jako takiej i polskiemu systemowi. To szkodnictwo najwyższego rzędu. Apeluję do wszystkich polityków, parlamentarzystów, dziennikarzy i publicystów: nie mieszajcie systemu bankowego i finansowego do swoich rozgrywek - podsumował.
Afera KNF. Leszek Czarnecki nagrał też szefa NBP? Adam Glapiński: „Nie zamierzam zrezygnować”
Posiedzenie Komisji Stabilności Finansowej ma związek z tzw. aferą KNF. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram z nagranego spotkania szefa KNF Marka Chrzanowskiego z miliarderem i właścicielem banków Leszkiem Czarneckim. Chrzanowski miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Po publikacji "GW" Chrzanowski podał się do dymisji. Sprawę badają służby i śledczy.
W poniedziałek w prokuraturze w Katowicach ma zostać przesłuchany Leszek Czarnecki.
Balcerowicz: Afera KNF groźniejsza niż afera Rywina
POLECAMY: