- Kompozycja pt. „Ironia 7 dni” trafiła do naszego miasta dzięki staraniom znanego żorskiego przedsiębiorcy i mecenasa sztuki – Lecha Wietrzyka. „Ironia 7 dni” to już czwarta wystawa autorstwa Michała Batkiewicza, goszcząca na żorskim Rynku. Ekspozycja wykonana z aluminium składa się z 14 rzeźb o wysokości 2,5 metra każda. Możemy zobaczyć postaci ludzkie – siedem kobiet i siedmiu mężczyzn. Rzeźby ustawione są tak, by stopniowo zanikać w perspektywie - informują w Urzędzie Miasta Żory. Warto podkreślić, że miasto nie ponosi kosztów związanych z wypożyczeniem rzeźb, tak jak było w przypadku wystawy "Anioły".
Czy "Ironia 7 dni" również wzbudzi tak skrajne opinie jak "Anioły"? Chyba taki jest cel sztuki, która ma wywoływać emocje. Budzić podziw lub szokować. Warto dodać, że wystawa "Anioły" Michała Batkiweicza trafiła obecnie do Rybnika, gdzie można oglądać ją przed bazyliką Św. Antoniego, na Placu Jana Pawła II.
Zobacz zdjęcia:
Michał Batkiewicz to artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.
- Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład, której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia - dodają żorscy urzędnicy.
Artysta czerpie swoje inspiracje z natury i codziennej obserwacji, a jego rzeźby ciężko zaliczyć do konkretnego nurtu. Wykorzystuje w swoich pracach motyw zwierząt, jako nośnika wartości nieskalanych, a poprzez przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny. Inne rzeźby z cyklu ,, cywilizacja’’ w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne.
Prywatnie, Michał Batkiewicz jest hobbystą old timer-ów i motocykli Harley Davidson. Pasjonują go także podróże, z których czerpie świeże inspiracje do projektów. Jest właścicielem pięciu psów. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień