Zmiany w wypłatach świadczenia 500 plus
Sejm odrzucił w czwartek sprzeciw Senatu wobec zmian w programie 500 plus. Za odrzuceniem uchwały Senatu odrzucającej ustawę głosowało 237 posłów, przeciw było 209, a jeden wstrzymał się od głosu.
W których sklepach zrobisz najtańsze zakupy? Oto zestawienie!
Senat w zeszłym tygodniu opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy. Zdaniem senatorów koszty obsługi przez ZUS zostały ustalone w sposób nieadekwatny do rozmiaru nałożonych obowiązków. Ponadto zwrócono uwagę, że część społeczeństwa może zostać wykluczona z dostępu do świadczenia.
Zgodnie z nowelizacją, wnioski będzie można składać za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Nowa forma wypłacania świadczenia i składania wniosków
Ponadto, ma zniknąć obowiązek corocznego składania wniosków. Prawo do świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy ma być odnawiane automatycznie. Zmieni się także forma wypłaty świadczenia, będzie się ona odbywała w formie bezgotówkowej, czyli na rachunek bankowy wnioskodawcy.
Z szacunków resortu wynika, że w okresie 2022–2032 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 427 mln zł, co oznacza oszczędności na poziomie ok. 3,1 mld zł przed 10 lat.
- "Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program 'Rodzina 500 plus' na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus. Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej" – napisano w projekcie nowelizacji.