Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miała pomóc w odblokowaniu pieniędzy z KPO. Kiedy projektem zajmie się sejmowa komisja?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miała odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miała odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. fot. Marek Szawdyn
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miała odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast poinformował, kiedy projektem noweli ustawy zajmie się komisja.

Kiedy projektem noweli ustawy o SN zajmie się Sejm?

Według wstępnego harmonogramu na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu pierwszego dnia o godz. 10:00 odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Marek Ast pytany przez PAP, kiedy nowelizacją ustawy mogłaby się zająć komisja sprawiedliwości i praw człowieka, odpowiedział, że zależy to od tego, jaki termin rozpatrzenia projektu i złożenia sprawozdania wyznaczy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Ale najprawdopodobniej drugie czytanie mogłoby się odbyć na kolejnym posiedzeniu styczniowym, czyli prace komisji mogłyby być rozpoczęte pomiędzy posiedzeniami Sejmu, w tym wolnym tygodniu tak, aby wypracować sprawozdanie – powiedział.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 11-13 stycznia, a kolejne 25-26 stycznia.

Szef komisji sprawiedliwości pytany, kiedy ustawa o SN mogłaby zostać przez Sejm przyjęta, odpowiedział: „Teoretycznie do końca stycznia”. – To jest kwestia uzgodnień, które są obecnie przeprowadzane: konsultacji z naszym koalicjantem z Solidarnej Polski i pewnie od tego też zależy tempo prac nad projektem – wyjaśnił.

Zamieszanie wokół projektu nowelizacji ustawy o SN

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia 2022 roku, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Dwa dni po złożeniu projektu zmian w ustawie o SN, prezydent Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie, albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Negatywnie o projekcie wypowiedział się też minister sprawiedliwość, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Oświadczył, że resort sprawiedliwości i SP nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Ziobro poinformował wtedy, że SP oczekuje od premiera rozmów o proponowanych przepisach. Trwają rozmowy z Solidarną Polską w sprawie poparcia projektu ustawy.

Projektem Sejm miał zająć się jeszcze w grudniu 2022 roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl