
Spis treści
Nominacje dla nowych dowódców
Prezydent wręczył też akt mianowania na stopień generała Wojska Polskiego gen. broni Sławomira Wojciechowskiego, polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.
– Cieszę się, że ten jakże ważny dla Polski dzień, 3 maja, zaczynamy od wręczenia tych równie ważnych nominacji w Wojsku Polskim – powiedział prezydent.
Jak mówił, 3 maja to dzień piękny i ważny dla Polski i Polaków.
– Od 1791 roku, przez 233 lata niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy nie, dla tych, którzy wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę Polskę mieli w sercu, to był ważny dzień – podkreślił.
– Walki o to, by była, istniała, była silna, sprawna ojczyzna, za którą można oddać życie. Przez pokolenia takie potrzeby były i (Polacy) oddawali życie; i ci, którzy walczyli z bronią w ręku, i ci, którzy za różne formy działalności dla ojczyzny byli ciemiężeni, niszczeni, masakrowani i mordowani – powiedział Duda.
Andrzej Duda o odpowiedzialności wojskowych
Prezydent zaznaczył, że „to wielka odpowiedzialność dzierżyć w swoich rękach zadanie zapewnienia bezpieczeństwa współobywatelom, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce”.
– Często to podkreślam, jakże jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które od 35 lat żyje i samo stanowi o sobie w suwerennej i niepodległej RP, gdzie sami decydujemy o tym, kto będzie nami rządził, a więc w jakim kierunku będą prowadzone polskie sprawy. Jakie to cenne, a jakże często dziś tego nie doceniamy – mówił prezydent.
Nominacja dla dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
– Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podziękował generałom za przyjęcie nominacji.
– Nominacje te stanowią ocenę dotychczasowej służby, ale przede wszystkim wyrażają nie tylko nadzieję, ale nasze przekonanie o tym, że ta służba dalej w tych rolach będzie realizowana w sposób znakomity – podkreślił.
Duda pogratulował bezpośrednio gen. Sokołowskiemu.
– Panie generale, gratuluję z całego serca. To bardzo wąski korpus w korpusie generalicji RP, generałów czterogwiazdkowych. To bardzo wąski korpus także wśród naszych sojuszników w sojuszu północnoatlantyckim, można powiedzieć, że także w przestrzeni światowej. To absolutnie należna, zasłużona, wypracowana nominacja – powiedział.
– Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych to najważniejsze stanowisko, jeżeli chodzi o budowanie zdolności obronnych polskiej armii. To odpowiedzialność za codzienną służbę i pracę żołnierzy, realizację procesu modernizacji polskiej armii" - podkreślił.
Życiorys generała Marka Sokołowskiego
Prezydent wskazał, że gen. Sokołowski przez ostatnie lata pełnił „najbardziej odpowiedzialne funkcje”.
– Czy to w planowaniu i szeroko pojętej logistyce wojskowej jako dowódca operacyjny, czy to poprzez dowodzenie wspólną, wielonarodową jednostką, czy to poprzez służbę w ostatnich latach jako polski przedstawiciel w komitetach wojskowych NATO i UE– wymienił.
– W tej chwili pan generał kandyduje na wyjątkowo dla nas ważną funkcję przewodniczącego komitetu wojskowego UE. Wierzymy w to głęboko, że pan generał tę istotną funkcję obejmie – powiedział Andrzej Duda.
Gen. Marek Sokołowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 6. Pomorskiej Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Służył na misjach w Syrii i Iraku, zaś w 2013 r. dowodził XIII zmianą PKW w Afganistanie (ISAF). Następnie m.in. był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Od 2019 r. służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. Sokołowski jest instruktorem judo, płetwonurkiem oraz skoczkiem spadochronowym.
Nowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
Z kolei gen. Krzysztof Stańczyk – jak podano na stronach Wojska Polskiego – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (1994) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Akademii Sztuki Wojennej (2023). Realizuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Służbę rozpoczął w 1994 roku w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie. Następnie służył w 6. Brygadzie Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Od 2007 roku związany z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, a od 2011 r. z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Z Wojskami Obrony Terytorialnej związany od samego początku formowania w 2017 r. 11 września 2023 r. objął stanowisko I zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 11 października 2023 r. pełni obowiązki w zastępstwie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 9 listopada 2023 r. mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady.
Był uczestnikiem pięciu misji poza granicami kraju - w Syrii, Iraku i Afganistanie. Pasjonat biegów średniodystansowych.
Awans przedstawiciela przy NATO
Gen. Sławomir Wojciechowski od lipca 2022 r. jest Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE. W swojej karierze był wcześniej m.in. Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP (2017-2018) i Dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie (2018-2021). W 2011 r. dowodził IX zmianą PKW w Afganistanie (ISAF). Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (1987). W 2017 r. obronił doktorat na Akademii Sztuki Wojennej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: