Święto Narodowe Trzeciego Maja. Tak będą wyglądać obchody

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek ma miejsce 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także kościelne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W związku z tym odbędą się ważne uroczystości, z udziałem między innymi Pary Prezydenckiej, marszałka Sejmu oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Spis treści

Obchody Święta Trzeciego Maja

Już o godzinie. 8.30 prezydent wręczy akty mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Markowi Sokołowskiemu oraz na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi.

Ponadto prezydent wręczy akt mianowania na stopień generała Wojska Polskiego – gen. broni Sławomirowi Wojciechowskiemu, polskiemu przedstawicielowi wojskowemu przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.

Godzinę później w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się msza w intencji ojczyzny.

O godzinie 11 prezydent podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczy odznaczenia państwowe, a w południe odbędzie się uroczystość na placu Zamkowym z udziałem między innymi marszałka Sejmu Szymona Hołowni, gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Suma odpustowa na Jasnej Górze, w której co roku uczestniczą tysiące wiernych, rozpocznie się w piątek o godzinie 11. Liturgii będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystości wezmą m.in. udział biskupi, którzy w czwartek uczestniczyli w obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Trzeciomajowe obchody na Jasnej Górze zwieńczy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później zatwierdził Pius XI.

Święto jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Żródło: PAP

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Ale której konstytucji? Tej, sienkiewicza? Tfuska? Czy kałowni??? Zresztą, nieważne, niedługo będą dyrektywy niemieckie tylko, więc co , święto dyrektywy?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl