Nowy budżet Pentagonu. Ameryka chwali Polskę i krytykuje gazociąg Nord Stream 2

Kazimierz Sikorski
pixabay
W ustawie o rekordowym budżecie Pentagonu zawarto deklarację, w której mowa jest o naszej roli, jako sojusznika USA, w polskich operacjach w Iraku i Afganistanie. Wspomina się też krytycznie o gazociągu Nord Stream 2 i agresywnej polityce Rosji.

Nowy budżet Pentagonu przyjęła zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów, zaakceptował ją równiez Senat, w którym większość mają Republikanie. Dokument ma być jak najszybciej podpisany przez prezydenta, co Donald Trump zapowiadał już wcześniej.

W przyjętej ustawie, która określa wysokość budżetu Pentagonu na 738 miliardów dolarów znalazła się też deklaracja odnosząca się do wielu krajów i problemów.

Między innymi potwierdzono zobowiązania wynikające ze słynnego artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego ( w skrócie zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego) i deklaracja współpracy z naszym krajem.

Polskę określono w dokumencie jako ważnego sojusznika w NATO od roku 1999, czyli od chwili przystąpienia do sojuszu i ważnego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Zwrócono uwagę na nasze zaangażowanie w operacjach w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim.

Przypomniano, że wydajemy, zgodnie z ustaleniami NATO, 2 procent produktu krajowego brutto na obronność. Donald Trump nie raz zwracał uwagę na to, że nie wszyscy członkowie sojuszu przeznaczają takie środki na wojsko, o co miał pretensje do wielu krajów, głównie Niemiec.

Deklaracja chwali Polski za dużą rolę, jaką odgrywamy w NATO dla utrzymania działań odstraszających na naszym kontynencie. Wspomina się o współpracy Ameryki z nami w dziedzinie obronności, inwestycji wojskowych i polepszaniu infrastruktury wojskowej w naszym kraju.

Mowa jest również w projekcie ustawy o sankcjach nakładanych na firmy zaangażowane w budowę kontrowersyjnego rurociągu gazowego Nord Stream 2 pod dnem Bałtyku. Przeciwne rurociągowi są Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, USA i inne kraje. Sankcje, zdaniem Amerykanów, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pozbawić Rosję miliardów dolarów, które ten kraj mógłby wykorzystać do prowadzenia agresywnej polityki .

Licząca ok. 1200 kilometrów magistrala gazowa z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech miała być gotowa do końca tego roku i zdolna by była przesyłać 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. W inwestycję zaangażowane są koncerny niemieckie, holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie i austriacki OMV. Według niemieckiego “Bilda”, gdyby USA wprowadziły sankcje do końca roku realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat.

W dokumencie wspomina się też o amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Armia ukraińska może teraz kupować w USA między innymi pociski rakietowe oraz rakiety do zwalczania okrętowych jako część systemów obrony wybrzeża.

Poza zakazem wojskowej współpracy z Rosją oraz zakazem rządu Stanów Zjednoczonych uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską ustawa przypomina o zakazie sprzedaży Turcji najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-35. To kara za zakup przez Ankarę, członka NATO, super nowoczesnych rosyjskich systemów rakietowych S-400.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl