Ziemia została podzielona na 24 pasy (co 15 st. długości geograficznej), w których czas zegarowy zmienia się co godzinę. W Greenwich znajduje się południk zero, i przemieszczając się od niego na zachód, godziny będą coraz wcześniejsze. Wędrując na wschód, godziny będą coraz późniejsze, a miejscem, gdzie "czas się spotyka" jest południk 180, wytyczony na Pacyfiku. Po obu jego stronach godzina jest taka sama, ale po stronie wschodniej jest jeszcze ten sam dzień, kiedy po stronie zachodniej jest już dzień następny.
Przekraczając więc południk 180 można powiedzieć, że odbywamy pewnego rodzaju podróż w czasie.
Za wszystkim stoją strefy czasowe
Reformy stref czasowych były przeprowadzane już od wielu lat. Obecnie kwestią sporną jest np. zmiana czasu zimowego na czas letni, a wiele państw odeszło już od tej praktyki. Nietypowe rozwiązania zastosowały m.in. Chiny i Indie, gdzie pomimo rozciągłego na kilka stref czasowych terytorium państwa, w całym kraju zastosowano jedną strefę czasową przez co obowiązuje tam taka sama godzina.
Ludzie skomplikowali kwestię stref czasowych, a ze względu na rozwój turystyki, handlu i globalizacji wiele państw dokonywało korekty przebiegu linii zmiany daty, i tak mimo tego, że dobra trwa 24 godziny, pełne przywitanie Nowego Roku na całym świecie trwa aż 26 godzin.
Nowy Rok 2023. Kto przywita go pierwszy, a kto ostatni?
31 grudnia, kiedy w Polsce wybija godzina 11:00, Nowy Rok witany jest w... Polsce, a dokładnie w Poland, czyli małej zamieszkałej osadzie na Kiribati, wyspiarskim państwie, którego terytorium rozciąga się na trzy strefy czasowe. W skład tego państwa wchodzą wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba.
Godzinę później, o 12:00 czasu polskiego, Nowy Rok witany jest w Nowej Zelandii. O 14:00 Nowy Rok wkracza do Australii, a witany jest w Melbourne i Sydney, czyli największych miastach Australii i Oceanii. O 16:00 Nowy Rok witają z kolei mieszkańcy Korei Południowej, a o 17:00 wkracza on na terytorium Chin.
Europa wita Nowy Rok w tym samym czasie
Zdecydowana większość państw europejskich wita Nowy Rok w tym samym czasie. Razem z Polską Nowy Rok witany jest m.in. w:
- Niemczech
- Francji
- Włoszech
- Szwajcarii
- San Marino
- Czechach
- Belgii
- Holandii
- Austrii
- Słowacji
- Danii
- Węgrzech
- Chorwacji
- Serbii
- Szwecji
- Norwegii
- Hiszpanii
Godzinę później Nowy Rok zostanie przywitany przez mieszkańców Wielkiej Brytanii i Portugalii.
O której Nowy Rok wkracza do Stanów Zjednoczonych?
O godzinie 6:00 polskiego czasu Nowy Rok wkracza do Stanów Zjednoczonych, a pierwszymi miastami, których mieszkańcy będą mogli świętować są m.in. Nowy Jork, Waszyngton i Detroit. o 9:00 czasu polskiego Nowy Rok dociera do Los Angeles, San Francisco i Las Vegas, a ostatnim miejscem w USA, gdzie świętować można nadejście Nowego Roku jest Alaska.
Ostatnim miejscem na świecie, gdzie zawita Nowy Rok, jest wyspa Baker Island. Tam nikt jednak nie będzie świętował jego nadejścia, ponieważ miejsce to nie jest zamieszkałe przez ludzi. W Polsce będzie wtedy godzina 13:00, a w Kiribati będzie już 2:00... 2 stycznia.

lena