Ocalałych jest coraz mniej. Jak podkreśla Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, ich zaawansowany wiek sprawia, że ta rocznica jest szczególnie istotna, ponieważ może to być jeden z ostatnich jubileuszy z tak liczną grupą osób, które przeżyły koszmar KL Auschwitz.
Międzynarodowi goście i honorowy patronat
Honorowy patronat nad 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau objął Prezydent RP Andrzej Duda. Wśród oficjeli znajdzie się król Wielkiej Brytanii Karol III, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją. Przyjedzie prezydent Francji Emmanuel Macron i wiele innych głów państwa.
Nie pojawi się Benjamin Netanjahu, premier Izraela, mimo, że tu zginęło najwięcej Żydów. Jak dotąd władze Izraela nawet nie wystąpiły o udział ich premiera w uroczystości. Może to mieć związek z tym, że 21 listopada Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania Netanjahu. Chodzi o oskarżenia o pacyfikację ludności Strefy Gazy. Izrael ma reprezentować delegacja.
Nie będzie przedstawicieli Rosji z uwagi na jej agresję na Ukrainę.
Główna uroczystość pod bramą w Brzezince
Główna ceremonia rozpocznie się o godz. 16 w wielkim namiocie ustawionym nad historyczną bramą Auschwitz II-Birkenau. W wydarzeniu weźmie udział ponad 3 tysiące osób. Trwają już przygotowania do uroczystości i ta część Miejsca Pamięci jest zamknięta dla zwiedzających. Jednym z symboli obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz będzie wagon towarowy, który stanie bezpośrednio przed bramą główną obozu. Na czas uroczystości zostanie tu przeniesiony z rampy w byłym obozie Birkenau, z miejsca, w którym lekarze SS przeprowadzali selekcje deportowanych Żydów, kierując większość z nich na śmierć w komorach gazowych. W takich wagonach niemieccy naziści przywozili tutaj ludzi.
Dwa dni muzeum będzie zamknięte
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu będzie zamknięte dla zwiedzających 26 i 27 stycznia. Jednak dla tych, którzy 27 stycznia będą pragnęli złożyć hołd ofiarom, zostanie przygotowany specjalny sektor otwarty. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Telewizję Polską i dostępne online na oficjalnym kanale Muzeum Auschwitz na YouTube: Auschwitz Memorial.
Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku
27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej - Pierwszego Frontu Ukraińskiego, wyzwolili Auschwitz, uwalniając ostatnich więźniów, których było tu jeszcze ok. 7 tysięcy i ujawniając pełny wymiar zbrodni nazistowskich.
Wcześniej, w dniach poprzedzających wyzwolenie SS wyprowadziło tysiące więźniów, kierując ich na zachód podczas tzw. marszów śmierci.
Na miejscu zbrodni, staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w 1947 r. utworzono muzeum. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. państwowych.
Będą duże utrudnienia na drogach w Oświęcimiu i drogach dojazdowych
Kierowcy powinni być przygotowani na czasowe zamknięcia dróg dojazdowych do Oświęcimia, głównie od strony autostrady A4 w Chrzanowie. To z tego kierunku będzie jechało najwięcej oficjalnych delegacji. Problemy będą też w samym Oświęcimiu i Brzezince. Część ulic będzie całkowicie wyłączona z użytkowania, część zamykana na czas przejazdów oficjeli.
