Pasek artykułowy - wybory

Donald Trump nałożył sankcje na MTK. To reakcja m.in. na nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu. Szefa Rady Europejskiej skomentował sprawę

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Donald Trump podpisał rozporządzenie o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) oraz osoby pomagające MTK w ściganiu Amerykanów i przedstawicieli władz Izraela oraz innych sojuszników USA. To reakcja na wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Do sprawy odniósł się przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, który ocenił, że „nałożenie przez USA sankcji na MTK zagraża jego niezależności i podważa cały międzynarodowy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”.

Spis treści

Donald Trump nałożył sankcje na MTK

Donald Trump podpisał rozporządzenie na nałożeniu sankcji na MTK w czwartek. Rozporządzenie zarządza nałożenie pełnych sankcji finansowych i wizowych dla wszystkich osób, które „bezpośrednio zaangażowały się w jakiekolwiek działania podejmowane przez MTK w celu prowadzenia śledztwa, aresztowania, zatrzymania lub ścigania” Amerykanów, a także członków władz państw sojuszniczych, w tym Izraela. Sankcje mają dotyczyć również osób, które wspomagały MTK materialnie.

Sankcjom mogłyby podlegać władze każdego kraju, które aresztowałyby premiera Izraela zgodnie z nakazem MTK.

„USA jednoznacznie sprzeciwiają się wszelkim działaniom MTK przeciwko Stanom Zjednoczonym, Izraelowi lub jakiemukolwiek innemu sojusznikowi Stanów Zjednoczonych, który nie wyraził zgody na jurysdykcję MTK i oczekują od swoich sojuszników sprzeciwu wobec tych działań” – napisał Donald Trump.

Dokument potępia też wydanie przez MTK nakazów aresztowania dla oskarżonych o zbrodnie wojenne premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Galanta.

Antonio Costa odniósł się do decyzji prezydenta USA

Do sprawy odniósł się przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, który ocenił, że „nałożenie przez USA sankcji na MTK zagraża jego niezależności i podważa cały międzynarodowy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”.

– UE w dalszym ciągu opowiada się za zakończeniem bezkarności i zapewnieniem, by sprawcy wszystkich naruszeń prawa międzynarodowego zostali pociągnięci do odpowiedzialności – podkreślił Antonio Costa.

Kongres USA nie zdążył w styczniu

Prezydent USA rozporządzeniem wprowadził to, czego nie zdołał zrobić w styczniu Kongres. Tekst rozporządzenia jest niemal zbieżny z wcześniejszym projektem ustawy Kongresu w tej samej sprawie, który został przegłosowany przez Izbę Reprezentantów, lecz nie uzyskał odpowiedniej większości głosów w Senacie.

Głosowanie Izby w tej sprawie miało miejsce tuż po tym, jak premier Donald Tusk poinformował, że polski rząd zapewni wolny udział władzom Izraela w obchodach rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i że żaden przedstawiciel izraelskich władz nie zostanie zatrzymany, mimo decyzji MTK. Wcześniej pismo w tej sprawie skierował do szefa rządu prezydent Andrzej Duda.

Źródło: PAP, reuters.com, i.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl