Nowy rząd zapowiadał „odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa. Do rady nadzorczej jednej z nich trafiła działaczka PO

Redakcja Warszawa
Opracowanie:
Zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy.
Zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135831860
Nowym członkiem rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych została Magdalena Roguska. Należy ona do Platformy Obywatelskiej oraz pełni funkcję skarbnika oddziału partii w Warszawie. Co więcej, jest też szefową gabinetu politycznego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.

„Odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa w expose Tuska i w umowie koalicyjnej

Magdalena Roguska do rady nadzorczej PWPW została powołana w grudniu 2023 roku.

Podczas expose premier Donald Tusk, wśród najpilniejszych i najważniejszych zadań dla swojego rządu, zapowiedział „odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa. – To smutne, że naszą pracę w spółkach Skarbu Państwa musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości – mówił o Borysie Budce (obecnie minister aktywów państwowych) w expose Donald Tusk.

– Jednym z pierwszych zadań ministra Borysa Budki będzie przywrócenie elementarnej przyzwoitości w zarządzaniu i koordynowaniu aktywów państwowych – kontynuował w expose szef rządu.

Co więcej – zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” – znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy.

Jakie kompetencje ma Roguska?

O nominację oraz kompetencje Magdaleny Roguskiej do rady nadzorczej PWPW została zapytana we wtorek Katarzyna Lubnauer (wiceminister edukacji) z Koalicji Obywatelskiej. Powiedziała ona w Radiu Zet, że nie zna kompetencji Roguskiej, jednak „być może jest to osoba o bardzo szerokich kompetencjach i dokładnie powinna tam trafić”. Podkreśliła, że Roguska trafiła nie do zarządu, a do rady nadzorczej.

O kompetencje samą Roguską pytała także „Gazeta Wyborcza” w grudniu 2023 roku, tuż po jej nominacji. Wówczas tłumaczyła, że „spełnia wymagania dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa określone ustawą”. Dodała, że ukończyła studia MBA, co zwolniło ją z egzaminu.

Ponadto poinformowała, że „została powołana do rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, spółki pod nadzorem właścicielskim MSWiA, jako pracownik ministerstwa”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl