Polska, jak i inne kraje Unii Europejskie, przejdzie wkrótce na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Od marca tego roku cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T), która została uruchomiona w Polsce 2013 roku, zostanie zastąpiona przez DVB-T2/HEVC - naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. "HEVC" oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.
Odbieranie telewizji naziemnej w wersji DVB-T2 wymaga używania odpowiedniego telewizora obsługującego ten standard albo dekodera do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie bezpłatnych programów nie będzie możliwe.
W związku ze zmianą nadawania telewizji naziemnej część gospodarstw domowych będzie mogła otrzymać specjalny, jednorazowy bon o wartości 100 zł na zakup odpowiedniego sprzętu. Wniosek w tej sprawie przyznania bonu będzie można złożyć do końca 2022 roku.
Związek Cyfrowa Polska w swoim stanowisku dotyczącym projektu ustawy wprowadzającego dofinansowanie na zakup dekoderów w związku z nadchodzącą zmianą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, które trafiło m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i Janusza Cieszyńskiego, Sekretarza Stanu w KPRM, odpowiedzialnego w rządzie za cyfryzację, wskazuje, że mechanizm wsparcia finansowego konsumentów w projekcie ograniczony został jedynie do zakupu dekoderów i nie obejmuje odbiorników telewizyjnych z wyświetlaczem, czyli telewizorów. Zdaniem Związku takie rozwiązanie niesie ryzyko "poważnych konsekwencji dla krajowej gospodarki, a szczególnie sektora produkcji odbiorników TV oraz polskich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej".
Zdaniem Związku Cyfrowa Polska "udzielenie dofinansowań w myśl aktualnego projektu Ustawy wyłącznie na dekodery będzie niosło ze sobą negatywne dla polskiej gospodarki skutki". - Ukierunkuje popyt na rynek dekoderów, jednocześnie odmawiając podobnego wsparcia podmiotom produkującym odbiorniki TV w kraju, w efekcie utrudniając im utrzymanie i tworzenie miejsc pracy oraz budowanie PKB Polski” – czytamy w stanowisku Związku.
Ponadto wskazano, że „ograniczenie mechanizmu dofinansowania jedynie do zakupu dekoderów ogranicza wybór, naraża na ryzyko nieuczciwych praktyk sprzedażowych, uniemożliwia wykorzystanie pełni możliwości nowego standardu i przyczynia się do utrzymania oraz pogłębienia wykluczenia cyfrowego wśród obywateli”.
Zdaniem Związku, dekoder nie umożliwi także pełnego wykorzystania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), ponieważ "podłączenie go do stosowanego dotychczas w gospodarstwie domowym telewizora niekompatybilnego z DVB-T2/HEVC nie tylko nie poprawi jakości obrazu i dźwięku, ale często nie pozwoli również na skorzystanie z nowych funkcjonalności standardu (np. telewizji hybrydowej HbbTV)".
Związek Cyfrowa Polska i Krajowy Instytut Mediów jeszcze w zeszłym roku alarmowały, że ponad 2 mln gospodarstw domowych jest narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej. – Według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi ko-deka HEVC przez ich odbiorniki – alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.
Rozpoczęcie procesu już wiosną
Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:
- 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
- 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
- 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
- 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.
