Obchody Dnia Strażaka. Prezydent wręczył strażakom odznaczenia państwowe i awanse generalskie

Aleksandra Jaros
Centralne Obchody Dnia Strażaka
Centralne Obchody Dnia Strażaka PAP/Tomasz Gzell
Prezydent Andrzej Duda podczas trwających w niedzielę Centralnych Obchodów Dnia Strażaka wręczył awanse generalskie czterem oficerom PSP oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom PSP i druhom OSP. Zaapelował do rządu m.in. o opiekę nad strażakami i doposażanie ich w najnowocześniejszy sprzęt.

Spis treści

Centralne Obchody Dnia Strażaka

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, a szef MSWiA Tomasz Siemoniak pamiątkowe szable. Odznaczenia państwowe otrzymali również druhowie ochotniczych straży pożarnych. Patronat honorowy nad tegorocznymi obchodami objął minister spraw wewnętrznych i administracji.

Awanse generalskie otrzymali czterej oficerowie Państwowej Straży Pożarnej: zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Grzegorz Szyszko, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. Tomasz Klimczak, a także podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Baran.

Promocję na pierwszy stopień oficerski młodszego kapitana podczas obchodów otrzymało 422 absolwentów Akademii Pożarniczej oraz strażacy z jednostek organizacyjnych PSP. Wśród 422 absolwentów jest 40 kobiet.

Prezydent wręczył odznaczenia i awanse generalskie

Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że straż pożarna cieszy się największym społecznym zaufaniem. Podkreślił, że strażacy przybywają zawsze, gdy ludzie proszą o pomoc.

"Ile razy dzieje się coś niedobrego (...), gdy ludzie nie wiedzą, co zrobić (...) wzywają straż pożarną (...) i zawsze przybywacie, dlatego cieszycie się jako służba i jako ludzie największym społecznym zaufaniem" - zaznaczył.

Zwracając się do awansowanych podczas uroczystości strażaków, prezydent zaznaczył, że oznacza to obowiązek jeszcze większego zaangażowania, czyli służenia "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

Prezydent zwrócił się do rządu o opiekę nad strażakami, kontynuowanie zadań związanych z modernizacją jednostek straży pożarnej, doposażanie ich w nowe wozy. Zaapelował "o kupowanie kolejnych jednostek najnowocześniejszego sprzętu, o udoskonalanie systemów szkolenia, dbanie o wyposażenie, o nieustanną opiekę nad strażakami, w podziękowaniu za to, jak wy nami się opiekujecie i jak o nas dbacie".

"Dziękuję za to, jak piękne świadectwo daliście bohaterstwu Polaka, bohaterstwu polskiego funkcjonariusza, strażaka, ratownika, a przede wszystkim jakości naszej służby i tym samym jakości Rzeczypospolitej jako państwa" – zaznaczył prezydent.

Hołownia podziękował strażakom za walkę ze skutkami żywiołów

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zwracając się do strażaków, podziękował im m.in. za walkę ze skutkami burz, które przeszły przez Polskę ostatniej nocy. "Kolejne burze, kolejne podtopienia, kolejni ludzie, których dobytek trzeba ratować. Jesteście w tym niezrównani" - mówił. Dodał, że pokazali to również w czasie ubiegłorocznej powodzi i niedawno, gdy płonął Biebrzański Park Narodowy. "Jesteście wszędzie tam, gdzie dzieje się zło i trzeba przywrócić dobro. Jesteście tą siłą, która z chaosu wyprowadza porządek" - mówił.

Marszałek podkreślał, że strażacy są wzorem do naśladowania i "superbohaterami dla nas, dla naszych dzieci". Dodał, że na politykach spoczywa szczególna odpowiedzialność, żeby strażaków w ich służbie wspierać.

Siemoniak wspomniał trudny okres powodzi

Do ubiegłorocznej powodzi nawiązał również szef MSWiA Tomasz Siemoniak, który ocenił, że służba zarówno strażaków zawodowych, jak i strażaków ochotników była wtedy niesłychanie trudna, ale jednocześnie była pokazem najwyższego profesjonalizmu. Przypomniał, że miniony rok był "niesłychanie ciężki" i "naznaczony też śmiercią strażaków".

"Powódź, która we wrześniu nawiedziła województwa południowo-zachodniej Polski to był moment najwyższego profesjonalizmu strażaków - i tych zawodowych, i ochotników. To była niesłychanie ciężka służba, która pozwoliła uratować wielu ludzi w bardzo trudnych sytuacjach" - mówił, podkreślając, że strażacy "po raz pierwszy w historii brali też odpowiedzialność, wspierając samorządowców w różnych miejscach".

Minister przypomniał, że 1 stycznia weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, zgodnie z którą PSP i OSP są "kręgosłupem systemu ochrony ludności". "To nie jest ustawa jednej partii, jednej grupy na kilka lat. To jest ustawa, która służy wszystkim Polkom i Polakom, która ma służyć ratowaniu ludzi, która ma przygotować system na najgorsze sytuacje" - podkreślił szef MSWiA.

Zapewnił, że rząd i ministerstwo spraw wewnętrznych będą dokładać wszelkich starań, żeby nie zabrakło nowoczesnego sprzętu i szkoleń. Z kolei we wcześniejszym nagraniu zamieszczonym na platformie X Siemoniak podziękował strażakom za skuteczną walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pocztów sztandarowych straży pożarnej.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 r. Jego relikwie przywiózł do Krakowa w 1184 r. biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po 1528 r., gdy spłonęła dzielnica Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl