Ale pacjent ma nie tylko prawa, ale też obowiązki. Wynikają one m.in. z przepisów prawnych, rozporządzeń i regulaminów obowiązujących w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej, obowiązku dbania o własne zdrowie i nienarażania zdrowia innych oraz ogólnych zasad współżycia społecznego. Każdy z nas ma następujące obowiązki:
- Dbać o własne zdrowie, uczestniczyć w profilaktyce zdrowotnej.
- Zwracać uwagę na swoje problemy zdrowotne, interesować się nimi i świadomie brać udział w leczeniu.
- Przestrzegać zaleceń lekarza i pozostałego personelu medycznego, które dotyczą diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a nawet zmiany trybu życia.
- Grzecznie i kulturalnie zwracać się do lekarzy i personelu medycznego. Należy być uprzejmym, uczciwym, udzielać wyczerpująch i rzetelnych informacji na temat własnego stanu zdrowia, prowadzonego trybu życia i dotychczasowego leczenia.
- Szanować godność innych pacjentów, odnosić się do nich z poważaniem, przestrzegać prawa innych do prywatności i poufności informacji, które ich dotyczą.
- Dbać o właściwą higienę osobistą.
- Przestrzegać przepisów porządkowych, które obowiązują w danym zakładzie opieki zdrowotnej (zakaz
palenia tytoniu, zażywania środków odurzających, samowolnego używania urządzeń medycznych, zachowania ciszy, przestrzegania rozkładu dnia, bezpieczeństwa przeciwpożarowego itp.).
- Nie narażać zdrowia innych pacjentów (np. przez zakażenie).
- Terminowo i regularnie opłacać składkę zdrowotną.
- Odnosić się z uwagą do wyposażenia zakładu opieki zdrowotnej.
CZYTAJ TEŻ:
Prawo dostępu do zdobyczy medycyny
Prawo pacjenta do godności i intymności
Prawo wyboru lekarza