W przypadku zmiany zakładu ubezpieczeń trzeba pamiętać o wypowiedzeniu obecnej umowy OC i trzeba to zrobić poprawnie, by nie było problemów.
Bez wypowiedzenia starej umowy OC kierowcy, ona z automatu się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy
Towarzystwa ubezpieczeniowe bowiem patrzą niechętnym okiem na takie rezygnacje, a dla wielu jest do pretekst, by domagać się składki za kolejny okres; dowodzą, że umowa wciąż jest ważna i z formalnego punktu widzenia mają rację. Nawet przed sądem mamy małe szanse na wygraną.
OC jest obowiązkowe
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. W praktyce reguły ochrony określa ustawa, więc wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedają w podstawowym zakresie identyczne OC. Ale robią to w różnych cenach. Dlatego każdy kierowca znajdzie w zależności od ubezpieczyciela tańszą i droższą polisę. Zasada obowiązuje zarówno przy zakupie polisy po raz pierwszy (np. po zmianie samochodu), jak i odnowienia kończącej się umowy OC. Co ciekawe, wielu kierowców decyduje się na automatyczną kontynuację ubezpieczenia w tej samej firmie, choć to mit, że przedłużenie umowy zawsze się opłaca. Ile można zaoszczędzić decydując się na innego ubezpieczyciela?
– Podam przykład z lipca tego roku. Zgłosił się do nas klient, który dostał od obecnego ubezpieczyciela propozycję odnowienia rocznej polisy OC za 2083 zł. Uznał, że to dużo i chciał sprawdzić, czy któraś z konkurencyjnych firm nie ubezpieczy go taniej. Znalazł cztery takie możliwości i ostatecznie kupił OC za 1023 zł. Nie twierdzę, że każdy kierowca finansowo zyska na zmianie ubezpieczyciela, ale każdy powinien to sprawdzić, żeby nieświadomie nie przepłacić – mówi Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.
Jak to zrobić
Zmienić ubezpieczyciela jest łatwo, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zakupie polisy w innym towarzystwie, należy najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ochrony obecnego OC wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 28 wspomnianej ustawy, ta umowa automatycznie się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy!
Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy. Wypowiedzenie musi być złożone na piśmie i zawierać: imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli pojazdu, adres zamieszania, numer rejestracyjny, markę oraz model samochodu, numer polisy ubezpieczeniowej oraz powód rezygnacji. Powodów może być oczywiście wiele, np. sprzedaż samochodu, ale w przypadku, na którym się tutaj skupiamy wpisujemy po prostu "zakup polisy w innej firmie".
Kliknij i koniecznie przeczytaj!
Ubezpieczając samochód warto pamiętać, że obowiązkowe OC można rozbudować o dodatkowe opcje. Cena polisy w pakiecie np. OC + AC lub OC + assistance, ubezpieczenie szyb czy NNW może być korzystniejsza, a klient zyskuje szerszą ochronę.
– To nie tajemnica: ubezpieczycielom zależy na sprzedaży ubezpieczeń w pakietach. I chcą klientów do tego zachęcać – kalkulując cenę na korzystniejszych warunkach. Dlatego, oprócz porównania cen samego OC w różnych towarzystwach, warto zweryfikować, czy nie opłaca się po prostu dodać do OC jakichś elementów. To może być AC, ale też szereg pojedynczych rozszerzeń, dając wsparcie w razie usterki na trasie, gdy przyda się holowanie lub naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – tłumaczy Jakub Nowiński.
Z praktycznego punktu widzenia warto taki wniosek o rezygnację aktualnemu ubezpieczycielowi złożyć wcześniej. Na tyle wcześniej, by miał on czas na głębszą refleksję i nabrał ochoty do negocjacji. Często bowiem nowa oferta – oczywiście zawierająca niższą składkę od płaconej do tej pory – będzie lepszym wariantem dla nas do przyjęcia niż wiązanie się umową z inną firmą.
Dziś na topie! Kliknij i przeczytaj!
- Teraz bonem turystycznym 500+ płacisz za imprezę bez noclegu, choćby w ten weekend
- Ile od stycznia 2021 minimum na etacie, zleceniu lub umowie o dzieło
- W 2021 r. będzie waloryzacja 500 plus a może zamiana pieniędzy na bony?
- Właściciele domów uwierzyli w korzyści z fotowoltaiki i montują panele na potęgę!
