Ocieplenie klimatu jest dobre i pozwoli oszczędzić? Tak wynika z lekcji publikowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
- W Polsce gołym okiem widać niedobór wody i coraz większą kolejną suszę za oknem – tłumaczy dr Bogdan Chojnicki.
- W Polsce gołym okiem widać niedobór wody i coraz większą kolejną suszę za oknem – tłumaczy dr Bogdan Chojnicki. Łukasz Gdak
O pozytywnych skutkach ocieplenia klimatu uczą się dzieci i młodzież z materiałów edukacyjnych publikowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie dowiadują się, że to dobre zjawisko, bo np. dzięki niemu mniej zapłacimy za ogrzewanie zimą. Co na to fachowcy? O opinię poprosiliśmy klimatologa.

Aktualizacja 22 kwietnia

Film o pozytywnych skutkach ocieplania klimatu został we wtorek, 21 kwietnia zawieszony. Apelowali w tej sprawie aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka teraz na opinię resortu środowiska.

Zobacz tutaj: Film o pozytywnych skutkach ocieplania klimatu został zawieszony po apelu aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Szkoły przez pandemię koronawirusa zostały zamknięte, a nauka odbywa się zdalnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej przez platformę epodreczniki.pl udostępnia więc materiały i pomoce dydaktyczne, by ułatwić naukę na odległość.

Czytaj także: Kiedy koniec nauki zdalnej? Najmłodsze dzieci mogą wrócić do szkół wcześniej. Rząd przewiduje różne scenariusze roku szkolnego

Jedna z przygotowanych na zlecenie resortu lekcji dotyczy globalnego ocieplenia. Zaczyna się ona od filmu edukacyjnego.
Na początku materiału dowiadujemy się, że ocieplanie się klimatu ma tylko dwa negatywne skutki, czyli topnienie lodowców, prowadzące do podwyższonych poziomów mórz i powodzi oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Młodzież uczy się o pozytywach ocieplania się klimatu

- Co ciekawe, naukowcy zauważają też pozytywne strony nasilenia efektu cieplarnianego – mówi w filmie lektor.

Zobacz także: Jaki wpływ na polską szkołę będzie miała nauka zdalna? "Osobistego kontaktu z uczniem nie zastąpi nawet najlepsza kamera"

- Oczywiście w każdej kwestii możemy odnajdować strony pozytywne i negatywne. Ważne, by informować o jednych i drugich. Na tym powinna polegać nauka. To błąd, że przedstawia się młodym ludziom tylko pozytywne skutki ocieplenia klimat. Zwłaszcza, że tych będzie z pewnością mniej aniżeli strat związanych z ociepleniem klimatu – komentuje dr hab. Bogdan Chojnicki z Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Jednym z pozytywów ukazanych w filmie jest to, że mniej zapłacimy za ogrzewanie zimą. Po drugie unikniemy epoki lodowcowej. Dzięki temu zapobiegniemy upadkowi rolnictwa, głodowi, spadkowi liczby ludności i epidemiom.

Zobacz też: Rząd otworzył lasy. Czy susza zamknie je z powrotem?

- Mówienie o tym, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu w domach jest nieprofesjonalne. Skoro rozpatrujemy problem w ten sposób, to warto także zastanowić się nad tym, ile wydamy pieniędzy na klimatyzację latem, a także jak nasz system energetyczny jest odporny na wysokie temperatury i brak wody w rzekach - mówi dr Bogdan Chojnicki.

Czytaj również: Rozwiązywanie zadań domowych za opłatą. W Polsce kręci się lewy biznes na zdalnej nauce

Pozytywnych skutków w skali globalnej zgodnie z opublikowanym filmem jest więcej. Mianowicie: z topniejących lodowców uwolnione zostaną związki żelaza, wykorzystywane przez morskie organizmy. Wyższe temperatury to dłuższy okres wegetacji, a więc moglibyśmy zbierać plony dwa razy w roku, a roślinność będzie bujniejsza dzięki tlenkom węgla. Ponadto, kiedy lodowce się roztopią, skrócą się trasy statków transportowych.

- Filmik opisuje, że globalnie nie tylko unikniemy problemów, ale jeszcze zwiększymy produkcję rolną. Tymczasem w Polsce gołym okiem widać niedobór wody i coraz większą kolejną suszę za oknem. Wchodzimy w okres wegetacyjny z dużymi problemami z zasobami wodnymi, a w lasach obserwujemy coraz częstsze wysokie zagrożenie pożarowe. Gospodarką wodna naszego krajobrazu jest coraz bardziej zdestabilizowana nam wysycha. Wystarczy spojrzeć za okno, by to dostrzec – tłumaczy dr Bogdan Chojnicki.

- Nie ma wątpliwości, że ocieplenie klimatu przyniesie wiele negatywnych zmian w naszym środowisku. Niezrozumiałe jest więc przekazywanie treści w selektywny i jednostronny sposób. Młodym ludziom potrzebna jest rzetelna wiedza, która pozwała na całościowe i wyważone zrozumienie skutków zmiany klimatu – dodaje.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl