Papierosy mentolowe przechodzą do lamusa. Eksperci martwią się o małe sklepy
Jak wynika z danych przekazanych przez Agencję Newseria, zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może uderzyć w rolników oraz małe i średnie sklepy. Zdarza się, że w tych mniejszych punktach handlowych papierosy mentolowe stanowiły od 15 do 40% obrotów. Dla Agencji Newseria o prognozach dla rynku po wprowadzeniu zakazu wypowiedział się Maciej Ptaszyński, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu:
Papierosy mentolowe stanowią ok. 30% wszystkich papierosów sprzedawanych w Polsce, co jest jednym z wyższych wskaźników w Europie. Można przyjąć, że wycofaniu podlega produkt, który przynosi od 5 do ok. 15 proc. obrotów w małych sklepach czy kioskach. Dlatego ta zmiana jest bardzo ważna dla polskiego rynku i konsumentów.
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z kwietnia 2014 roku. Rządzący mają nadzieję, że wprowadzenie takiego ograniczenia przyczyni się do zmniejszenia liczby osób uzależnionych od nikotyny. Wprowadzony zakaz obejmuje:
- papierosy tradycyjne,
- papierosy z kapsułką,
- tytoń do samodzielnego skręcania.
Papierosy mentolowe Polacy uwielbiają. Czy zakaz wpłynie na wybory zakupowe Polaków?
W marcu tego roku Forum Konsumentów przeprowadziło badanie dotyczące preferencji zakupowych Polaków. Jak się okazuje, 25% dorosłych obywateli Polski pali papierosy. Prawie 42% osób z tej grupy sięga po papierosy mentolowe lub z kapsułką. Maciej Ptaszyński ostrzega, że konsumenci uwielbiający smakowy tytoń mogą zacząć szukać swojego ulubionego produktu w szarej strefie:
Bardzo obawiamy się wzrostu szarej strefy w związku z wycofaniem papierosów mentolowych ze sprzedaży. Około 20 proc. konsumentów jest gotowych zwrócić się w jej stronę, jeżeli nie będą one dostępne. Po pierwsze, jesteśmy krajem granicznym o najdłuższej granicy lądowej Unii Europejskiej, to jest około 1 tys. kilometrów, a za naszą wschodnią granicą bez problemu można kupić papierosy mentolowe. Po drugie, znajdują się tam duże fabryki, które również produkują papierosy z założenia przeznaczone na przemyt.
Sklepy szykują się na walkę o klienta. Wprowadzają specjalne aromatyzowane wkładki
Jak podaje Wp.pl, na rynek właśnie trafiły jednorazowe wkładki, które należy umieścić w paczce papierosów – dzięki temu nabiorą one mentolowego posmaku. Produkt ma nazwę „Rizza+”, dystrubuuje je brytyjska firma Imperial Tobacco. Wkładka kosztuje od 2 do 5 zł.
Łącznie za jedną „mentolową” paczkę, jeśli zdecydujemy się kupić wkładki, trzeba będzie zapłacić ponad 20 zł.
Warto też podkreślić, że unijna dyrektywa nie dotyczy wszystkich produktów tytoniowych. Z zakazu wyłączone są:
- cygara i cygaretki,
- papierosy elektroniczne,
- podgrzewacze tytoniu.
