Informację jako pierwszy podał portal nie-pelnosprawni.pl. W obecnej formie przewoźnicy, którzy w swojej ofercie oferują przejazdy na podstawie biletu ulgowego, mogą starać się się o rekompensatę. W myśl nowych przepisów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, zniżki będą zwracane wyłącznie w przypadku połączeń które minister, sejmik wojewódzki lub rada powiatu przewidują w planach transportowych. Pozostałe połączenia będą odbywały się na zasadach komercyjnych, czyli to od przewoźnika będzie zależało, czy praktykował będzie bilety ulgowe.
Oznacza, to że zniżki znikną z pociągów dalekobieżnych TLK, EIC i EIC Premium (Pendolino). Ulgowego biletu nie będzie można kupić również w dalekobieżnych połączeniach PKS (np. Poznań - Gdańsk). Zmiany nie dotkną osób korzystających z komunikacji miejskich.
Portal nie-pelnosprawni.pl podaje przykład województwa pomorskiego: "Sejmik Województwa Pomorskiego uchwalił plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa pomorskiego, który zakłada likwidację linii 800, 801 i 810 z Kartuz do Gdańska i Gdańska Wrzeszcza jako połączeń użyteczności publicznej. Na tej trasie zapewne dalej będą kursować busy – ba może nawet tego samego przewoźnika – ale już bez ulg." - czytamy w portalu.
Zmiany przepisów dotkną między innymi studentów, osoby niepełnosprawne, emerytów, dzieci dojeżdżające do szkół. Nowe przepisy zakładają jednak utrzymanie bezpłatnych przejazdów dla... parlamentarzystów.