- Walka z nowotworami oprócz profesjonalizmu wymaga specjalnego podejścia do pacjenta i zaangażowania – podkreślał marszałek województwa Marek Woźniak.
Wśród zgromadzonych gości byli także prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia oraz rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Jacek Wysocki. W sumie odznaczenia różnej rangi, w tym państwowe przyznano prawie 60 pracownikom WCO.
W ciągu roku w Wielkopolskim Centrum Onkologii lekarze udzielają porad onkologicznych około 150 tys. pacjentom, a z leczenia szpitalnego korzysta 20 tys. osób. Wykonuje się tu 6,5 tys. operacji i 10 tys. zabiegów ambulatoryjnych. Poza działalnością medyczną WCO zajmuje się też edukacją – na terenie Centrum funkcjonują cztery jednostki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, m.in. Klinika Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej.
Największe centrum onkologii, zajmujące się leczeniem nowotworów wszystkich narządów, otrzymało z budżetu województwa w latach 2009-2013 ponad 8 mln 400 tys. zł. Kolejną planowaną inwestycją jest budowa czterech ośrodków radioterapii na terenie województwa wielkopolskiego, jako filii WCO w Poznaniu: w Kaliszu, Pile, Koninie i Lesznie. Przewidywany koszt tej budowy to 67 mln zł. Jako pierwsi z usług nowego ośrodka skorzystają najprawdopodobniej pacjenci w Kaliszu. Tu budowa zakończyć się powinna już w lutym przyszłego roku.