Spis treści
Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego i nerki u jednego pacjenta
Takiej operacji świat medycyny jeszcze nie widział. Amerykańscy specjaliści jako pierwsi dokonali przeszczepu pęcherza moczowego, łącząc go z transplantacją nerki u chorego na nowotwór.

Przełomowy zabieg, uznawany za ogromne wyzwanie techniczne, odbył się 4 maja 2025 roku w Centrum Medycznym im. Ronalda Reagana w Los Angeles, ale poinformowano o niej dopiero teraz, gdy upewniono się, że wszystko jest w porządku, a pacjent czuje się dobrze.
Operację przeprowadzili prof. Nima Nassiri z University of California w Los Angeles oraz prof. Inderbir Gill z Keck Medicine of USC (University of Southern California).
– To historyczna chwila – oświadczył prof. Gill. Jak wyjaśnił prof. Nassiri, do tej przełomowej operacji obaj lekarze przygotowywali się przez cztery lata.
Pacjentem był Oscar Larrainzar, u którego zdiagnozowano nowotwór nerki i pęcherza. Siedem lat temu usunięto mu obie nerki, co zmusiło go do dializ, a w kolejnych latach konieczne było także wycięcie znacznej części pęcherza.
Jak wyglądała cała procedura?
Przeszczep pęcherza moczowego należy do najbardziej skomplikowanych procedur chirurgicznych z uwagi na trudny anatomicznie dostęp do narządu oraz konieczność precyzyjnego odtworzenia jego unaczynienia. Podczas ośmiogodzinnej operacji lekarze w pierwszej kolejności przeszczepili pacjentowi nerkę pobraną od zmarłego dawcy, a następnie przystąpili do rekonstrukcji i wszczepienia pęcherza.
– Nerka natychmiast podjęła pracę i zaczęła odprowadzać duże ilości moczu – wyjaśnił prof. Nassiri.
Podkreślił, że po zabiegu pacjent nie wymagał już dializ, a mocz swobodnie przepływał do przeszczepionego pęcherza.
– Pomimo wysokiego stopnia skomplikowania, operacja przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się pełnym sukcesem – dodał prof. Gill.
Dodał, że mężczyzna, u którego przeprowadzono zabieg, czuje się dobrze, a obserwowana poprawa zdrowia napawa optymizmem.
Podczas zabiegu specjaliści wykorzystali robota operacyjnego
Obaj amerykańscy specjaliści przeprowadzili wcześniej podobne operacje na świniach, a potem wykonali tzw. autotransplantacje pęcherza moczowego u pięciu pacjentów w stanie śmierci mózgowej z bijącym sercem. Jak w 2023 r. informowali na łamach The Journal of Urology, usunęli pęcherz zmarłym, a następnie wszczepili go ponownie.
– Był to konieczny etap przygotowań do przeszczepu pęcherza moczowego u żywych pacjentów – podkreślił prof. Gill w trakcie omawiania publikacji. Głównym celem było udoskonalenie techniki zabiegu oraz jak najkrótsze wykonanie operacji.
Do tych zabiegów zastosowano robota operacyjnego, co ułatwiło dostęp do głęboko położonego pęcherza w miednicy. Robot umożliwił także precyzyjne zespolenie naczyń krwionośnych.
Źródło: