Odechciało nam się wracać do pracy stacjonarnej. Ta zdalna nam pasuje

Katarzyna Piojda
Gdy wiosną wszędzie słychać było: „Zostań w domu”, chcieliśmy wrócić do pracy, tej stacjonarnej. Teraz możemy wychodzić. Tyle, że spodobała się nam praca zdalna. Biuro też nam się podoba, ale tylko to w domu.

- Żadna filozofia: pracując zdalnie, oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdy - podkreśla pani Małgorzata, asystentka działu obsługi klienta w firmie handlowej. - Mieszkam na jednym końcu Bydgoszczy, a siedziba mojego zakładu mieści się na drugim. Efekt taki, że 1 godzinę 15 minut zajmował mi dojazd w jedną stronę. To przecież 3 godziny dziennie wyciągnięte z życiorysu - dodaje.

Bydgoszczanka tłumaczy: - Gdy w połowie marca wszyscy przeszliśmy na pracę zdalną, było mi dziwnie. Miałam wyrzuty sumienia. Myślałam sobie, że w domu nie będę taka skuteczna, jaka byłam w firmie, na miejscu. Okazało się, że zadania wykonuję tak samo, jakbym była normalnie w pracy. Dzieciaki to nastolatki. Miały szkołę online, a ja z mężem - pracę online. Pasowało to więc całej naszej czwórce.

Kwestia przyzwyczajenia

Pojawił się komunikat, że od września wracają do pracy na starych zasadach. - Wcale się nie ucieszyłam. Fakt, tęskno mi za ludźmi z firmy. Prawda jednak taka, że przyzwyczaiłam się do pracy z domu. Nie chciałam wracać do biura. Wróciłam, bo tak zdecydowało szefostwo.

Nie ona jedna przywykła do pracy w zaciszu (no, prawie zaciszu) domowym. Tylko co 10. pracownik (88 procent) chciałby wrócić z home office do biura na stałe. Polacy chcieliby również pracować zdalnie w większym wymiarze niż planują to im zaoferować w przyszłości pracodawcy. Oto wnioski płynące z raportu Manpo-werGroup i HRlink.

Dłuższe telerozmowy

Prowadzący badania skupili się ponadto na tym, w jaki sposób na potrzeby pracowników zapatrują się pracodawcy. Otóż 55 procent szefów planuje pozostać przy pracy zdalnej, lecz w różnym zakresie. Z tego 2 procent stawia na kontynuację home office w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast 53 procent planuje zastosowanie modelu rotacyjnego, czyli np. 10 dni w miesiącu zdalnie.

Pojawia się jednak minus. Koronawirus zmienił styl pracy wielu Polaków. Jeden na pięciu pracowników wydłużył czas spędzany z telefonem w ręku. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. - Dla niemal 25 procent z tej grupy służbowe roz-mowy zajmują aż 4 godziny więcej w ciągu dnia niż przed wybuchem zarazy - podkreślają w KRD.

- Rozmowy telefoniczne czy telekonferencje za pośrednictwem internetu pomogły w znacznym stopniu zrekompensować ograniczenia w spotkaniach twarzą w twarz - zauważa Adam Łącki, prezes KRD.

Zmieniło się nasze podejście do miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Gdy wiosną zewsząd dało się słyszeć „Zostań w domu”, wymyślaliśmy powody, żeby z tego domu wyjść, chociażby właśnie do pracy. Teraz tak samo szukamy pretekstów, ale po to, żeby nadal pracować zdalnie.

Nowy styl życia

Dr Adam Musielewicz, socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, komentuje:

- Wielu pracowników poznało styl życia, jakiego wcześniej nie znało. Wcześniej kultywowali oni model: od godz. 7.00 do 15.00 praca zawodowa, potem domowa. Pandemia sprawiła, że nagle trzeba było wprowadzić zmiany, przestawić się na home office. Część zatrudnionych na początku miała wątpliwości, czy poradzi sobie z połączeniem obowiązków służbowych z rodzinnymi. Praktyka czyni mistrza. Po kilku tygodniach, niekiedy miesiącach, okazało się, że udaje się połączyć obie sfery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odechciało nam się wracać do pracy stacjonarnej. Ta zdalna nam pasuje - Plus Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl