Skamieniały ekosystem oceaniczny
Do tej pory naukowcy teoretyzowali, że palące, gorące warunki oceaniczne wynikające z katastrofalnych zmian klimatycznych uniemożliwiły rozwój złożonego życia po masowym wymieraniu. Pomysł ten opiera się na geochemicznych dowodach warunków oceanicznych w tamtym czasie.
Niedawne odkrycie skamielin sprzed 250,8 miliona lat w pobliżu regionu Guizhou w Chinach sugeruje, że złożone ekosystemy były obecne na Ziemi zaledwie milion lat po masowym wymieraniu permu i triasu, czyli znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.
Skamieniałości z regionu Guizhou ujawniają ekosystem oceaniczny z różnymi gatunkami tworzącymi złożony łańcuch pokarmowy, który obejmuje:
- życie roślinne,
- ryby kostnoszkieletowe,
- ryby płetwiaste,
- kraby,
- homary,
- krewetki i mięczaki.
– W sumie nasz zespół odkrył 12 klas organizmów, a nawet znalazł skamieniałe odchody, ujawniając wskazówki dotyczące diety tych starożytnych zwierząt – mówi Morgann Perrot, były badacz ze stopniem doktora na Uniwersytecie McGill, obecnie na Université du Québec à Montréal.
Kwestionowanie odwiecznej teorii
Z rezygnacją sądzono, że złożony ekosystem będzie potrzebował od pięciu do dziesięciu milionów lat, aby ewoluować po wyginięciu. Jednak naukowcy odkryli, że okazy w regionie Guizhou ewoluowały znacznie szybciej, używając datowania radiometrycznego do datowania skał, w których odkryto skamieniałości.
– Wszystko to ma wpływ na nasze zrozumienie tego, jak szybko życie może reagować na ekstremalne kryzysy. Wymaga to również ponownej oceny warunków oceanicznych we wczesnym triasie – mówi Perrot, którego badania koncentrują się na naukach o ziemi i geochronologii.
Źródło:
