Oficjalnie: Lechia Gdańsk spadła z hukiem do 1 ligi! Wysłało ją tam Zagłębie
Oficjalnie: Lechia Gdańsk spadła z hukiem do 1 ligi! Wysłało ją tam Zagłębie Przemysław Świderski
Lechia Gdańsk oficjalnie spadła do 1 ligi! O jej degradacji przesądziła domowa porażka 1:3 z Zagłębiem Lubin w 31. kolejce. Drużyna z Wybrzeża wraca na zaplecze po piętnastu latach, choć jeszcze latem reprezentowała Polskę w eliminacjach Ligi Konferencji.

PKO Ekstraklasa. Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 1:3

Los Lechii wydawał się i tak przesądzony jeszcze przed samym meczem. Walka toczyła się jedynie o odroczenie wyroku. Drużyna z Gdańska nie spadłaby w sobotę, gdyby wygrała lub zremisowała.

Lechia zaczęła mecz nawet nieźle. Była aktywna i po upływie kwadransa objęła prowadzenie. W 16 minucie na podaniu od Bassekou Diabate skorzystał Jarosław Kubicki. Trafił z okolicy dziesiątego metra. Radości nie okazał, bo lwią część kariery spędził właśnie u Miedziowych:

Po zdobyciu bramki Lechia nie poszła za ciosem. Przebudziło się za to Zagłębie, które jeszcze przed przerwą doprowadziło do wyrównania. Po wrzutce Marko Poletanovicia skutecznie główkował były stoper Lechii, Bartosz Kopacz, który wygrał pojedynek z Joelem Abu Hanną.

Chodyna i Pieńko wysłali Lechię do 1 ligi

W drugiej połowie po szarży Diabate piłka obiła poprzeczkę, kiedy (nie)fortunnie interweniował nogą Sokratis Dioudis. Lechia znów była na fali, po czym momentalnie zgasła. To wykorzystało Zagłębie.

Wreszcie w 70 minucie goście objęli prowadzenie. Po świetnej akcji wprowadzonego Tomasza Pieńki i asyście Damjana Bohara do siatki trafił Kacper Chodyna. Świętował pod sektorem gości razem z ponad tysięczną grupą: z Lubina, Gdyni (Arka) i Bydgoszczy (Zawisza).

Tuż przed doliczonym czasem Lechię dobił Tomasz Pieńko.

Lechia spadła z ekstraklasy jako druga. W poniedziałek do 1 ligi został zdegradowany najsłabszy beniaminek, Miedź Legnica. Teraz gra o pozostanie w elicie toczy się już głównie między Śląskiem Wrocław a Koroną Kielce.

Tak spadek do 1 ligi skomentował trener David Badia: - To trudny moment dla wszystkich. Ciężko coś teraz powiedzieć po tym, co się wydarzyło, ale taka jest rzeczywistość. Nie jest to pora na wymówki, trzeba się przyjrzeć całej sytuacji, zobaczyć jakie są jej powody i wszystko zrozumieć, aby z czystą głową móc spojrzeć w przyszłość. Myślę, że mnie znacie, a ja nie mam w zwyczaju się poddawać. Wziąłem na siebie odpowiedzialność za losy zespołu. Cały czas mam ważny kontrakt i zobaczymy jaki plan będzie miał klub wobec mnie. Jeśli tak zadecyduje, będziemy dalej współpracować (cytat za PAP).

Oceny piłkarzy po meczu Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin (w skali 1-6):