Olimpiada Gier Planszowych IPN. Trwa pierwsza edycja

Damian Świderski
Damian Świderski
Finał Olimpiady Gier Planszowych odbędzie się w dniach13-15 kwietnia 2023 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Finał Olimpiady Gier Planszowych odbędzie się w dniach13-15 kwietnia 2023 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Pixabay/955169
Rozpoczęła się pierwsza edycja Olimpiady Gier Planszowych. Organizuje ją Instytut Pamięci Narodowej. W kwalifikacjach do Olimpiady bierze udział blisko 2 tys. osób. Kwalifikacje zakończą się pod koniec marca w Bydgoszczy, a finał odbędzie się już w kwietniu na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

Według organizatorów, czyli IPN, Olimpiada Gier Planszowych ma na celu popularyzację nowoczesnych gier planszowych i edukacyjnych. Uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wśród biorących udział są jednak także osoby pełnoletnie. IPN wprowadziło do „zawodów” szeroką gamę gier planszowych. W trakcie trwania Olimpiady Gier poszczególne grupy wiekowe dostaną inne gry.

W jakie gry będzie można zagrać?

Uczniowie szkół podstawowych zagrają w ZnajZnak oraz Misia Wojtka. ZnajZnak polega na błyskawicznym odnajdywaniu par symboli na wyłożonych kartach. Symbole związane są z polską historią.

Gra Miś Wojtek opowiada o losach Polaków z Kresów Wschodnich, koncentrując się na losach tytułowego misia. Zadaniem graczy jest zbieranie pamiątek zilustrowanych na kartach, a powiązanych z losami misia Wojtka i żołnierzy II Korpusu.

Starsi uczniowie zagrają w Bitwę Warszawską oraz w ORP Orzeł. Gracze będą zarządzać armiami na przedpolach Warszawy, a następnie za pomocą kart określą, jakie siły zaangażują w każde ze starć z wojskami przeciwnika.
Natomiast gra ORP Orzeł to gra blefu, w której gracz stara się skrycie opuścić Bałtyk okrętem podwodnym, ale nieustannie nękany jest przez niemieckie okręty nawodne i partole lotnicze, a do tego musi unikać pól minowych i zmagać się z awariami.
303. Bitwa o Brytanię, 111. Alarm dla Warszawy oraz 7. W obronie Lwowa to kolejne gry na Olimpiadzie Gier Planszowych.

Gra 7. W obronie Lwowa ukazuje zmagania polskiego lotnictwa z konnicą Budionnego Armii Czerwonej, a 111 Alarm dla Warszawy przedstawia walki z Luftwaffe w osłonie naszej stolicy we wrześniu 1939 r. Z kolei 303 Bitwa o Brytanię opowiada o heroicznych zmaganiach polskich pilotów w brytyjskich maszynach z niemieckimi lotnikami pod niebem Anglii.

Najbardziej rozbudowaną grą IPN jest natomiast Niepodległa. Tytuł ten opowiada o kluczowym okresie starań i walk o odzyskanie suwerenności przez naszą ojczyznę. Czterech graczy – w tej dyscyplinie nie ma ograniczeń wiekowych – wspólnie stara się zrealizować zadania odpowiadające historycznym działaniom, aktywnościom oraz życiu wybitnych postaci, aby doprowadzić do takiej sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej, która umożliwi Polsce odzyskanie niepodległości.

Na efekt końcowy składają się wyniki z gier, a także punkty zdobyte podczas rozwiązywania testu wiedzy, opartego na lekturze materiałów historycznych przygotowanych dla każdej z gier. Na zwycięzców finału czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Po finale ruszą przygotowania do drugiej edycji, a w gry konkursowe można zagrać online.

Źródło: IPN

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl