Sejm nie zgodził się w czwartek na uchwałę Senatu, który chciał odrzucenia nowelizacji Prawa oświatowego, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej. Oznacza to, że trafi ona teraz do prezydenta.
Partii rządzącej udało się odrzucić weto izby wyższej ws. nowelizacji Prawa oświatowego, mimo nieobecności na sali siedmiu swoich posłów. Było to możliwe między innymi dlatego, że na sali plenarnej zabrakło również polityków Koalicji Obywatelskiej: Eugeniusza Czykwina, Bogusława Sonika i Ryszarda Wilczyńskiego.
Tusk do posłów KO: Kto nie głosuje, ten nie kandyduje
Do sytuacji tej odniósł się podczas konferencji prasowej w Krakowie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Jego reakcja okazała się bardzo ostra, a parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej dostali ultimatum.
– Powiedziałem to tuż po moim powrocie do polskiej polityki polityczkom i politykom Koalicji Obywatelskiej i mojej partii, PO, że dyscyplina to jest jeden z tych egzaminów, z tych testów, które muszą zdać, żeby przekonać Polaków, że będą lepiej rządzić – zaczął szef PO. – Nie może być tak, że ktoś nie głosuje tak w ogóle, z zasady, bo to jest praca, to jest obowiązek służbowy, ale też odpowiedzialność obywatelska i bardzo konkretne wymierne sprawy, jak "lex Czarnek" – dodał.
Tusk oświadczył jednoznacznie: "kto nie głosuje, ten nie kandyduje". Zapowiedział, że zasady tej będzie trzymał się bardzo konsekwentnie.
– Jeśli ktoś nie głosuje bez jakiegoś jednoznacznie brzmiącego usprawiedliwienia, pobyt w szpitalu, nie wiem, wiecie o co mi chodzi... Jeśli ktoś nie głosuje, bo ma kiepskie wytłumaczenie dla tego faktu, po prostu już nie będzie więcej w polskim parlamencie i to mogę państwu tutaj zadeklarować – powiedział Donald Tusk.
O co chodzi w noweli Prawa oświatowego?
Nowelizacja Prawa oświatowego dotyczy zasada działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększa nadzór kuratorów, a także wprowadza zmiany w edukacji domowej.
Wedle noweli, zgoda na działanie organizacji czy stowarzyszenia w szkole będzie mogła zostać wydana po konsultacjach prowadzonych wśród rodziców, którzy będą musieli zostać zaznajomieni ze scenariuszami oraz materiałami do pracy z uczniami przygotowanymi przez daną organizację. Dopiero po konsultacji rada rodziców będzie mogła wydać opinię co do działalności organizacji w szkole. Kompetencje rady zostaną poszerzone dodatkowo o monitorowanie w szkole działalności stowarzyszenia lub organizacji i informowanie o tym rodziców.
Niezależnie od tego, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, dyrektor ma przekazać kuratorowi oświaty materiały wykorzystywane przez stowarzyszenie lub organizację do realizacji programu zajęć, scenariusz tych zajęć i pozytywną opinię rady. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie decydującej opinii; nie będzie ona wymagana tylko w przypadku zajęć organizowanych w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przez organizację harcerską objętą honorowym protektoratem prezydenta RP lub przez Polski Czerwony Krzyż.
Wobec ustawy sprzeciw wyraziła opozycja - w piątek posłanki KO poinformowały, że skierowały pisma do prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy o spotkanie w sprawie noweli Prawa oświatowego. Zaapelowały też do prezydenta o zawetowanie tej noweli.
300polityka.pl, PAP

lena