„Operacja Rafael”: Wieczór autorski Marka Kozubala i Marcina Falińskiego w Galerii Delfiny

Bogusław Mazur
„Operacja Rafael” może zostać zekranizowana – taką nieoczekiwaną wiadomość oznajmili Marek Kozubal i Marcin Faliński podczas ich autorskiego spotkania w Galerii Delfiny, przygotowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego.

By przybliżyć czytelnikom najciekawsze rynkowe nowości, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego przygotowała cykl wirtualnych spotkań, pod nazwą „E-spotkania z książką”, które stremowane są na żywo z warszawskiej Galerii Delfiny. W trzecim spotkaniu, które odbyło się 8 czerwca, gośćmi byli: dziennikarz śledczy i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki Marek Kozubal oraz były oficer Agencji Wywiadu - Marcin Faliński. Rozmowę przeprowadził Przemysław Poznański, prowadzący stronę Zupełnie Inna Opowieść.com. Patronami wydarzenia były Fundacja Trzy Trąby oraz Fundacja XX. Czartoryskich.
Goście są autorami „Operacji Rafael” - książki o poszukiwaniach zrabowanego przez nazistów obrazu „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Dzieło należało do tzw. wielkiej kolekcji Czartoryskich. Na początku II wojny światowej obraz został skradziony z galerii w Krakowie. Do dzisiaj go nie odnaleziono. Powieść przedstawia działalność oficera polskiego wywiadu majora Łodyny.
Na początku wieczoru w Galerii Delfiny autorzy ujawnili, że ich książka sprzedaje się dobrze a wydawnictwo Czarna Owca jest zadowolone ze skali zainteresowania czytelników. Opowiedzieli też o licznych spotkaniach autorskich które odbyli przed pandemią koronawirusa. Szczególnie ciepło wspominali długie spotkanie z czytelnikami w Londynie, które dzięki wsparciu Fundacji XX Czartoryskich odbyli na zaproszenie tamtejszej Polonii.
Następnie goście Galerii przybliżyli niezwykłą historię cennego obrazu, którego tropienie, ich zdaniem, przywodzi na myśl film „The Monuments Men” w reżyserii George’a Clooney’a. – Obraz był poszukiwany już od 1945 r. przez zespół amerykańskich oficerów, którzy odzyskiwali dzieła sztuki zrabowane przez Niemców. O tym obrazie było głośno też w latach 60-tych, kiedy próbował go odnaleźć Stefan Zamoyski, współpracownik Mariana Kukiela, będącego przed wojną dyrektorem Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – mówił Marek Kozubal. Po wydaniu książki autorzy otrzymali informacje wskazujące na zupełnie nowy trop, którego jeszcze nie udało im się zweryfikować. – Możliwe też jednak, że obraz jest w rękach tzw. szalonego kolekcjonera, który wie, że nie może go sprzedać – stwierdził Marcin Faliński.
Obaj autorzy podkreślali konieczność przypominania dziejów Armii Andersa i jej żołnierzy. – Ci żołnierze, chłopcy i dziewczęta, mało się różnili od nas, byli zwykłymi ludźmi którzy dokonywali wspaniałych czynów a zarazem żyli jak wielu z nas – mówił Marcin Faliński. Przybliżyli też wątek tajnego szkolenia i przerzucania do Palestyny bojowników żydowskich przez „dwójkę”, czyli Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Marek Kozubal i Marcin Faliński ujawnili, że są zaangażowani w prace nad ekranizacją książki. Ich zdaniem, losy obrazy są świetną okazją aby pokazać polską historię w nieschematyczny sposób. – Prowadzimy rozmowy z pewnym producentem, on ostatecznie zdecyduje w jakim kształcie będzie ten film, jakie wydobędzie akcenty, które wątki zostaną wyciągnięte – mówił Marek Kozubal. – Powstał już treatment scenariusza, został przetłumaczony na język angielski, Wydawnictwo Czarna Owca przygotowało świetny, ponad dwudziestostronicowy materiał o książce, który również został przetłumaczony i wysłany za granicę. Zobaczymy, co z tego będzie – dodał Marcin Faliński.
Pisarze ujawnili też, że jesienią powinna ukazać się ich druga książka, będąca kontynuacją „Operacji Rafael”, której akcja, opisywana z perspektywy służb wywiadowczych będzie się toczyć na Bliskim Wschodzie, Karaibach, w Rumunii, Austrii czy w Danii. Jak stwierdzili, każdy kto przeczytał kilka ostatnich stron „Operacji Rafael”, łatwo rozpocznie lekturę kolejnej książki, w której również wystąpią wybrani bohaterowie „Operacji Rafael”, w tym major Łodyna.
Obydwaj rozmówcy Przemysława Poznańskiego bardzo obszernie dzielili się wiedzą o rynku antykwarycznym i poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki, w tym także tropem wiodącym do tajnych zbiorów rosyjskich. Podkreślali, że starali się swych bohaterów pokazać jako pełnowymiarowych ludzi, stąd w książkach zamieszczają np. wątki miłosne, oraz że piszą wyłącznie o miejscach w których byli, więc opisy są bardzo wierne realiom. Wiedzę o opisywanych zdarzeniach zdobywali dokonując również nader rozległych i czasochłonnych badań materiałów źródłowych. Podkreślili, że ważnym źródłem wiedzy bywają informacje uzyskiwane od zorientowanych w rynku antykwarycznym i interesujących się zaginionymi arcydziełami czytelników.
„Polska the Times” jest patronem medialnym cyklu wirtualnych spotkań w Galerii Delfiny. Całe spotkanie z Markiem Kozubalem i Marcinem Falińskim można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego pod adresem

https://youtu.be/fqDhOAiuIUc

. Kolejne autorskie spotkanie odbędzie się w 15.06 o godz. 18.00 a gościem będzie prof. Tadeusz Cegielski, historyk, autor kryminałów, wolnomularz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl