Opłata za koronawirusa nielegalna? UOKiK przygląda się sprawie. Ceny u fryzjera, czy dentysty poszły w górę przez nowy reżim sanitarny

TK
Opłata za koronawirusa nielegalna? UOKiK przygląda się sprawie. Ceny u fryzjera, czy dentysty poszły w górę przez nowy reżim sanitarny
Opłata za koronawirusa nielegalna? UOKiK przygląda się sprawie. Ceny u fryzjera, czy dentysty poszły w górę przez nowy reżim sanitarny canva.com / Autor: cottonbro
Opłata za koronawirusa, czy też opłata covidowa, to wzrost cen usług, które odczuwamy w "nowej normalności" u fryzjera, czy dentysty. Wątpliwości budzi fakt, czy ta opłata jest legalna. Stąd UOKiK zdecydował się wziąć sprawę pod lupę. Usługodawcy bronią się argumentami, że środki do dezynfekcji i ochrony osobistej mają wpływ na cenę. Co w chwili, gdy cena staje się zbyt wysoka?

Opłata za koronawirusa budzi kontrowersje w "nowej normalności"

Opłata za koronawirusa to niepokojąco rosnące ceny u niektórych usługodawców z branży:

  • kosmetycznej,
  • medycznej,
  • fryzjerskiej.

Zaniepokojeni klienci zastanawiają się nad faktem, czy taki proceder jest legalny. Z kolei przedsiębiorcy tłumaczą, że nowy reżim sanitarny wymusza na nich zakup środków ochrony osobistej, czy środków do dezynfekcji, co skutkuje rosnącymi cenami.

Podobna sytuacja ma miejsce również w krajach europejskich takich, jak Włochy, gdzie opłata covidowa wynosi od 2 do 4 euro - podaje serwis money.pl.

W ocenie Organizacji Codacons taka sytuacja budzi jednak wątpliwości w konteksćie jej legalności.

To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo. Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy. - brzmi stanowisko organizacji.

Opłata covidowa pod lupą UOKiK. To nielegalne?

W Polsce sprawą zajął się już UOKiK, weryfikując, czy podwyżki odbywają się w sposób legalny.

W kilku delegaturach badamy poziom tych dopłat. Zaskakująca może nie być sama dopłata, z mojej perspektywy nawet lepiej, kiedy jest ujęta osobno niż usługa podstawowa. Jednak nie ma mowy, by była to dodatkowa forma wynagrodzenia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Chróstny wytłumaczył również, że czym innym jest poniesienie dodatkowych kosztów, ale jak podkreślał, powinny być one na jak najniższym poziomie.

20-30 zł tak, ale 150 zł nie ma uzasadnienia, to potencjalne wprowadzenie konsumentów w błąd. - dodał prezes UOKiK na łamach money.pl.

Źródło: money.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłata za koronawirusa nielegalna? UOKiK przygląda się sprawie. Ceny u fryzjera, czy dentysty poszły w górę przez nowy reżim sanitarny - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ok.fryzjer użyje fartuch jeden na cały dzień i jedną maskę. Lekarz na każdego pacjenta użyje jedną maskę i 1- 2 fartuchy ( fizelinowy i foliowy). Jak to porównywać?

A
Antek Trzywybuchy

Dopłatę u dentysty mogę zrozumieć. Ale dlaczego ceny poszły w górę w agencjach towarzyskich? Jakby tego było mało, to dziewczyny pracują tam w maskach gazowych, co mnie pozbawia dodatkowych bodźców wzrokowych.

G
Gość z Chorzowa

Fryzjerzy za duże opłaty covidove moim zdaniem biorą. Niby 5zł to nie dużo ale licząc, że bańka 5L środka dezynfekującego kosztuję 100zł. To ta bańka zwróci się po 20 klientach. Myślicie, że ją zużyją na 20 klientach? Prawda jest taka, że bez względu na Covid mają obowiązek za każdym razem zdezynfekować narzędzia i ręce. Po co ta opłata sanitarna w salonach fryzjerskich? Moja żona przez te dwa miesiące nauczyła mnie strzyc i mam spokój z fryzjerami. Za oszczędzone pieniądze wykupię jej specjalistyczny kurs i będzie mogła również zająć się strzyżeniem innych.

Wróć na i.pl Portal i.pl