Do końca kwietnia mamy wyjątkową okazję, by zobaczyć pozostałości poniemieckiej wsi, która znajdowała się na dni obecnego Jeziora Bystrzyckiego. Istniała do początków XX wieku. Sztuczne jezioro utworzono w 1914 roku po oddaniu do użytku wysokiej na ponad 40 metrów kamiennej tamy. Zatrzymała ona i spiętrzyła wody Bystrzycy. Wówczas wieś zniknęła pod wodą. Teraz wodę spuszczono i naszym oczom ukazały się ruiny jednego z domostw. Są one dobrze widoczne właśnie z zapory położonej w pobliżu wsi Lubachów (od niej bierze się także inna nazwa zbiornika - Jezioro Lubachowskie).
Zalew Mietkowski ma 30 lat. Tak powstawał [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Zalew zaczęto opróżniać od początku kwietnia i w tym momencie woda znajduje się już tylko w pobliżu samej zapory. Powód jest prosty - funkcjonująca już ponad 100 lat tama wymaga remontu. Dlatego zarządzająca nią firma Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. w Jeleniej Górze zleciła to zadanie firmie, która wygrała przetarg. Budowlańcy mają czas na uzupełnienie braków i naprawę zapory do końca kwietnia. Od 30 kwietnia Jezioro Bystrzyckie znów będzie napełniane. W tym momencie w zbiorniku znajduje się maksymalnie 2 mln metrów sześciennych wody. Całkowita pojemność Jeziora Bystrzyckiego to 8 mln m. sześć., choć ta wartość cały czas się zmniejsza, bo Bystrzyca nanosi z gór mnóstwo kamieni, mułu i piasku, szczególnie po intensywnych opadach. Te osadzają się na dnie zalewu... razem z mnóstwem śmieci, co widać na zdjęciach w galerii.
Do zalewu w Mietkowie powoli wraca woda (Zobacz zdjęcia)
Śląska Dolina leżąca na dnie dzisiejszego Zalewu Bystrzyckiego była od XVI wieku osadą górniczą. Zabudowania wzdłuż płynącej między górami Bystrzycy ciągnęły się pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem. Większość ludności pracowała w okolicznych kopalniach rud metali. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy górnictwo prowadzone bez maszyn i dużych inwestycji zaczęło tracić na znaczeniu, mieszkańcy obsługiwali także ruch turystyczny w tym rejonie. Ostatecznie musieli zostawić swoje domostwa.
CZYTAJ TAKŻE: WIELKIE SPRZĄTANIE JEZIORA BYSTRZYCKIEGO - ZEBRANO JUŻ 15 TON ŚMIECI!
Sam fakt, że na dnie zalewu znajduje się wioska nie jest żadną sensacją historyczną, bo jej istnienie było dobrze udokumentowane, także fotograficznie (patrz na przedwojenne pocztówki z naszej galerii). Ciekawostką jest natomiast, że jeden z domów zachował się w tak dobrym stanie, znajdując się tyle lat pod wodą.
