Opuszczony ośrodek wczasowy w Szumiradzie przyprawia o ciarki. Sprawdziliśmy, co kryje się wewnątrz

Mirosław Dragon
Opuszczony ośrodek wczasowy w Szumiradzie.
Opuszczony ośrodek wczasowy w Szumiradzie. PG
Kiedyś w tym miejscu w Szumiradzie stał pałac, ale nie przetrwał wojny. W jego miejscu zbudowano ośrodek wczasowy. Przez wiele lat na kolonie przyjeżdżały tutaj dzieci pracowników Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. Później przez wiele lat budynek niszczał. Sprawdziliśmy, jak wygląda w środku dawny ośrodek.

Miał być tutaj dom spokojnej starości w Szumiradzie, ale na razie jest opuszczony dom grozy.

W dawnym ośrodku wypoczynkowym w Szumiradzie (w powiecie kluczborskim) oficjalnie cały czas trwają prace remontowe. Zaczęły się w 2022 roku. Wymieniono m.in. okna, ale prace przerwano.

Ośrodek w Szumiradzie kupiła spółka z Częstochowy, która zamierza utworzyć tam dom spokojnej starości na 100 osób.
Jak poinformował nas Daniel Gagat, wójt gminy Lasowice Wielkie, według zapowiedzi nowych właścicieli budynek w ciągu dwóch miał ma być wyremontowany. Na razie jednak plac budowy jest rozkopany i zakończenia inwestycji nie widać.

Tak wygląda opuszczony ośrodek wypoczynkowy w Szumiradzie:

Szumirad to wioska znajduje się na terenie powiatu kluczborskiego, choć bliżej jest stamtąd do Olesna. Położona jest na trasie Opole - Olesno, przecina ją droga wojewódzka nr 494. Brama wjazdowa do dawnego ośrodka wczasowego znajduje się tuż przy tej trasie.

Ośrodek wczasowy w Szumiradzie powstał w miejscu zabytkowego pałacu, który został zniszczony przez Sowietów w 1945 roku. Było to pałac księcia von Hohenlohe, dawnego właściciela majątku ziemskiego Sausenberg (jak nazywał się Szumirad przed wojną). Ośrodek powstał zatem na terenie zabytkowego parku, w sąsiedztwie pięknych lasów rezerwatu przyrody Smolnik.

Ośrodek wczasowy w Szumiradzie należał do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach.

- Pamiętam, że w wakacje co dwa tygodnie na wypoczynek przyjeżdżały tu grupy liczące nawet po 300 dzieci. Przywożono je autokarami z Katowic oraz innych miast Górnego Śląska - wspomina mieszkanka Szumiradu.

Ośrodek żył jednak nie tylko w wakacje. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni przyjeżdżały tu również osoby starsze. Seniorzy korzystali z dobrodziejstwa tutejszych lasów, pełnych grzybów.

Od dłuższego czasu ośrodek wczasowy w Szumiradzie był już jednak opuszczony.

Lata temu jeden z poprzednich właścicieli rozpoczął remont budynku dawnego ośrodka. Wyburzono ściany, które oddzielały pokoje w ośrodku. W części pomieszczeń stoją jeszcze stosy pustych łóżek. W korytarzach leżą pewne metalowe elementy.

Cały czas są ślady po wypoczywających przed laty w ośrodku dzieciach. Nie tylko rysunki na ścianach, ale nawet wrotki.

W holu na parterze ośrodka wczasowego w Szumiradzie stoi automat do gier wideo. W innym pomieszczeniu jest wywrócony stół bilardowy. Na parapetach można też znaleźć pocztówki, na których widać jak kiedyś prezentował się ośrodek. Jest też portret Jana Pawła II. Na podwórku niszczeje stół do piłkarzyków.

W budyneczku obok ośrodka
pozostałości po kuchennych zastawach: stosy porcelitowych talerzy oraz kubków.[/b] Sporo w kawałkach, ale nie brak też nieuszkodzonych naczyń. Do tego kolejne gnijące materace oraz meble.

Przerwany remont ośrodka wypoczynkowego w Szumiradzie

Obecnie w dawnym ośrodku wypoczynkowym w Szumiradzie trwają prace remontowe. Zaczęły się w 2022 roku. Wymieniono m.in. okna, ale jakiś czas temu prace przerwano i do tej pory nie wznowiono.

Jak poinformował Daniel Gagat, wójt gminy Lasowice Wielkie, ośrodek kupiła spółka z Częstochowy, która zamierza utworzyć tam dom spokojnej starości na 100 osób. Według zapowiedzi nowych właścicieli budynek w ciągu dwóch lat ma być wyremontowany.

Widok z Zaodrza na Most Stulecia, nową synagogę i zamek z Wieżą Piastowską. Pocztówka z 1910 roku.

Tak wyglądało Opole 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl