Jesioniki to majestatyczne pasmo górskie, najwyższe w Sudetach Wschodnich. Bramą do tej krainy od strony północnej są nasze Góry Opawskie. Wystarczy stamtąd przebyć 30 minut jazdy samochodem, aby przenieść się w góry zachwycające widokami i dziką przyrodą.
Dobrze zachowane łąki, pastwiska, stare lasy i skały czynią ten teren odpowiednim do zakładania gniazd i pozyskiwania pożywienia dla ptaków drapieżnych. Od dawna Jesioniki są znane jako jedno z najważniejszych miejsc lęgowych sokoła wędrownego w Republice Czeskiej. Oprócz rzadkich sokołów gniazdują tam również jastrzębie zwyczajne, krogulce zwyczajne, pustułki zwyczajne i myszołowy. W ostatnich latach odwiedzający te góry sporadycznie mogą natknąć się także na orlika krzykliwego, orła przedniego czy orła bielika.
14 gatunków rzadkich ptaków drapieżnych żyje w górach tuż przy granicy z Opolszczyzną
- Te ptaki drapieżne nie gniazdują jeszcze na terenie parku, ale nie wykluczamy tego w przyszłości – powiedział dla denik.cz Daniel Křenek z czeskiej Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu.
W 2024 roku ośmiu badaczy prowadziło obserwacje ptaków w siedemdziesięciu lokalizacjach na terenie Parku Krajobrazowego Jesioniki (CHKO Jeseniki). Łącznie pędzili w terenie przeszło 280 godzin. Nigdy wcześniej nie prowadzono tam działań monitorujących drapieżniki na tak szeroką skalę.
Badacze życia ptaków nie kryli pozytywnego zaskoczeni liczbą zaobserwowanych gatunków mięsożernych. Poza wskazanymi powyżej, spotkali także kanię rudą i kanię czarną. Dawniej w Jesionikach obserwowano również inne rzadkie ptaki, m.in. drzemlika, kobczyka, a nawet sępa płowego.
- Do tej pory zapewniliśmy działania mające na celu wsparcie miejsc lęgowych ptaków drapieżnych tylko w przypadku sokołów. Jeśli odkryjemy gniazda orłów lub innych rzadkich gatunków, jesteśmy gotowi zapewnić skuteczną ochronę tych gniazd we współpracy z właścicielami gruntów – powiedział Vít Slezák, dyrektor Parku Krajobrazowego "Jesioniki".
Co ciekawe, od przynajmniej kilkunastu lat orły gniazdują we wschodniej części polskich Gór Opawskich.
Ptaki drapieżne odgrywają niezastąpioną rolę w przyrodzie. Stanowią naturalną ochronę przed gryzoniami, które zajmują główne miejsce w ich menu. Tym samym ptaki te są sojusznikami ludzi w ochronie upraw i lasów.
