Orędzie prezydenta. Premierem Mateusz Morawiecki. Marszałkiem seniorem Sejmu Marek Sawicki

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym ogłosił swoją decyzję ws. tak zwanego pierwszego kroku konstytucyjnego dotyczącego powołania nowego rządu. Kogo wyznaczył na nowego premiera? Kogo wyznaczył na marszałka seniora?

Orędzie Prezydenta RP

- Jako prezydent mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ma najdłuższy staż poselski - ogłosił Andrzej Duda.

Prezydent zdecydował także o tym, kto dostanie szansę utworzenia rządu.

- Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misje sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - poinformował w czasie poniedziałkowego orędzia Andrzej Duda.

- Jeśli misja przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to następnie Sejm wybierze kandydata na premiera, a ja tej osobie tę misję powierzę. Niezależnie od tego, kto utworzy rząd, to uważam, że dobra współpraca jest potrzebna w najważniejszych dla Polski sprawach – dodał Duda.

Prezydent mówił także o rekordowej frekwencji, jaka była podczas tegorocznych wyborów. - Frekwencja pokazała, że demokracja w Polsce jest silniejsza, niż kiedykolwiek – podkreślił Andrzej Duda.

Konsultacje Andrzeja Dudy z partiami

- W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym ma ogłosić swoją decyzję ws. tak zwanego pierwszego kroku konstytucyjnego dotyczącego powołania premiera - poinformował rano 6 listopada szef Kancelarii Prezydenta Marcin Mastalerek.

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych, prezydent zorganizował konsultacje z przedstawicielami wszystkich partii politycznych, które weszły do Sejmu.

Po tych rozmowach ogłosił, że jest dwóch kandydatów na fotel premiera: zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość dotychczasowy szef rządu Mateusz Morawiecki oraz zaprezentowany przez obecną opozycję - Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę oraz Nową Lewicę - lider PO Donald Tusk.

Politycy PiS przekonywali, że są w stanie uzyskać większość dla rządu Morawieckiego. Z kolei dotychczasowa opozycja wskazywała, że wybory pokazały, że ich koalicja ma w Sejmie 248 mandatów i to jej kandydat powinien zostać wyznaczony przez prezydenta.

Choć jako zwyczaj przyjmuje się, że głowa państwa wyznacza osobę z partii, która uzyskała najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, to konstytucja RP daje w tej sprawie prezydentowi pełną dowolność.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl