Ostrzeżenie IMGW przed śniegiem
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa śląskiego przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem. Mróz nie ustępuje. Temperatura wyniesie do -4 st. C, ale ze względu na wiatr temperatura odczuwalna może wynieść nawet -10 st. C.
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewajcie się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Zima stulecia 1978/1979 rozpoczęła się w sylwestrową noc ZDJ...
Ważność: od godz. 07:30 dnia 03.01.2019
do godz. 07:30 dnia 04.01.2019
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, możliwe burze śnieżne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C, na szczytach gór około -13°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni i północny. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm. Temperatura minimalna od -11°C do -8°C, na szczytach Tatr około -16°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, północny. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
To już kolejne ostrzeżenie IMGW dotyczące woj. śląskiego.
W całym regionie wystąpią opady śniegu. Będzie padać niemal wszędzie, jedynie poza Żywiecczyzną. Tam jednak spodziewany jest najsilniejszy mróz, do -4 stopni Celsjusza.
Mroźno będzie w całym województwie śląskim. W centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w Zagłębiu Dąbrowskim, na północy Górnego Śląska, na południowym-zachodzie region (w tym na Ślasku Cieszyńskim)u i na ziemi częstochowskiej temperatura wyniesie -2 stopnie Celsjusza. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ziemi pszczyńskiej, na Podbeskidziu i na zachodzie GZM będą 3 stopnie poniżej 0.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców całego woj. śląskiego przed intensywnymi opadami śniegu. W środę, 2 stycznia spaść może nawet pół metra śniegu.
Najpoważniejsza sytuacja może mieć miejsce w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim oraz w Bielsku-Białej. Spodziewane są tej nocy zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr wiejący ze średnią prędkością od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h.
Będą też opady śniegu, okresami duże. Może napadać nawet 40-50 cm.
PROGNOZA POGODA IMGW
Ważność: od godz. 19:30 dnia 01.01.2019
do godz. 19:30 dnia 02.01.2019
W nocy zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu, jedynie początkowo na obszarach położonych poniżej 800 m n.p.m. opady deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 4 cm do 8 cm, w Tatrach o 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C, na szczytach Tatr około -11°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, wysoko w Tatrach w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm do 6 cm, wysoko w górach o 15 cm do 20 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, wysoko w Tatrach w porywach do 120 km/h, północno-zachodni i północny. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 19:30 dnia 02.01.2019
do godz. 19:30 dnia 03.01.2019
W nocy zachmurzenie duże. Okresami przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -15°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, wysoko w Tatrach w porywach do 100 km/h, północno-zachodni i północny. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C, na szczytach Tatr około -13°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni i północny. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
Łowcy burz ostrzegają
Nad wschodnią częścią Płw. Skandynawskiego oraz nad Basenem Morza Bałtyckiego w ciągu najbliższej doby znajdzie się rozległy i głęboki niż. W noworoczny wtorek jego fronty atmosferyczne przejdą przez Polskę, przynosząc opady deszczu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Za chłodnym frontem układu do Polski zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie. W ciągu okresu ważności prognozy w dolnej części troposfery nad Polską przewiduje się dość silny wiatr związany ze znacznym gradientem barycznym. W wyższych partiach troposfery wiatr początkowo ma być również silny, jednak w pierwszej części nocy z wtorku na środę znacznie osłabnie. W rejonie chłodnego frontu atmosferycznego w środkowej troposferze prognozowane jest dość silne wymuszanie wznoszenia powietrza, stąd pomimo bardzo małych wartości energii CAPE, prognozowany jest rozwój układów komórek konwekcyjnych przynoszących miejscami wyładowania atmosferyczne.
Prawdopodobnie wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego pojawi się liniowy układ konwekcyjny. Układ ten może być jednak nieciągły, a być może pojawi się kilka mniejszych układów. Najsilniejszy rozwój konwekcji prognozuje się w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej i południowej części kraju i tam istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Układy konwekcyjne będą generować silne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a miejscami także śniegu. Dodatkowo będzie im towarzyszył silny, miejscami porywisty wiatr w porywach do 70-80 km/h, incydentalnie powyżej 80 km/h.
W ciągu kolejnej doby w związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego prognozowane są kolejne strefy silnych opadów konwekcyjnych.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?
Sylwester: noc zabawy i tragedii