Mark Carney został premierem Kanady, nie będąc parlamentarzystą, co jest rzadkością w historii Kanady. Obecnie Carney startuje z ottawskiego okręgu Nepean, graniczącego z okręgiem Carleton, w którym od 2004 r. wybierany jest jego główny konkurent, lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre.
Najważniejszym kontekstem wyborów federalnych jest całkowita zmiana relacji kanadyjsko-amerykańskich po tym, gdy prezydent USA Donald Trump, po objęciu urzędu, zaczął twierdzić, że Kanada powinna zostać 51. stanem USA, a bez amerykańskiej pomocy przestałaby istnieć i wprowadził cła na import z Kanady. Trump powtórzył swoje opinie w środę. W wywiadzie opublikowanym w piątek przez magazyn "Time" powiedział znów, że Kanada powinna zostać 51. stanem USA.
Rząd premiera Justina Trudeau wprowadził w reakcji na działania Trumpa cła odwetowe, a Carney po objęciu urzędu utrzymał tę politykę. Carney wielokrotnie powtarzał, że relacje Kanady z USA się "fundamentalnie zmieniły", a Kanada musi znaleźć nowych partnerów gospodarczych. W tym kontekście uznał Trumpa za największe zagrożenie dla kosztów życia i gospodarki.
Carney zapowiadał, że nie spotka się z Trumpem do chwili, gdy prezydent USA nie zacznie traktować Kanady z szacunkiem, ale rozmawiał z nim pod koniec marca i wówczas politycy uzgodnili, że rozmowy Kanady z USA na temat nowych zasad relacji politycznych i gospodarczych odbędą się po wyborach. W minionym tygodniu publiczny nadawca CBC podał, że w tej rozmowie Trump jednak miał użyć określenia "51. stan", o czym Carney wcześniej nie wspomniał. W czwartek Carney potwierdził, że miało to miejsce, ale podkreślił, że Trump "cały czas wycofuje się" z tego co powiedział.
Urodzony 16 marca 1965 r. w Fort Smith na kanadyjskich Terytoriach Północno-Zachodnich, Carney studiował ekonomię na Harvardzie, a potem na Oksfordzie, gdzie doktoryzował się w 1995 r. Pracował w banku Goldman Sachs, w 2003 rozpoczął pracę jako wiceszef kanadyjskiego banku centralnego, w 2004 r. przeszedł do kanadyjskiego ministerstwa finansów.
Z początkiem lutego 2008 r. został gubernatorem Bank of Canada. W opinii ekspertów, to właśnie nadzorowana przez niego polityka monetarna pozwoliła na bezpieczne przeprowadzenie kanadyjskiego sektora bankowego przez globalny kryzys finansowy lat 2007 – 2010.
W listopadzie 2012 r. Carney został nominowany na gubernatora Bank of England, objął to stanowisko 1 lipca 2013 r.. Zakończył swoją pracę w Bank of England w 2020 r. Carney był pierwszym nie-Brytyjczykiem pełniącym funkcję gubernatora Bank of England w całej historii banku od 1694 r.
Następnie pracował m.in. w Brookfield Asset Management, kanadyjsko-amerykańskiej firmie specjalizującej się w zarządzaniu aktywami. Podczas pandemii Carney doradzał nieformalnie premierowi Trudeau, został potem szefem grupy zajmującej się wzrostem gospodarczym, stworzonej w Partii Liberalnej. W styczniu br. zdecydował się startować na stanowisko lidera i wygrał partyjne wybory 9 marca br.
Zamożność Carneya stała się przyczyną ataków politycznych. Carney przekazał swoje aktywa, w tym swoje opcje na akcje Brookfield, warte na koniec grudnia ub.r. 6,8 mln CAD, do tzw. ślepego trustu, tracąc wpływ na to jak będą zarządzane. Stało się to jednak na przełomie marca i kwietnia przyczyną politycznych ataków, podważających jego wiarygodność.
Przy okazji Carney pokazał, że nie zawsze reaguje tak neutralnie na pytania dziennikarzy, jak jego poprzednik. Kilka dni po objęciu funkcji premiera Carney poleciał do Londynu i tam podczas konferencji prasowej został zapytany przez dziennikarkę publicznego nadawcy CBC nie o rozmowy z brytyjskim rządem, ale o to, czy nie ma konfliktu interesów w sprawie jego majątku, bo "bardzo trudno w to uwierzyć". "Zaczynasz od konfliktu i złej woli(…) Przestrzegam wszystkich zasad, twoje pytania to próba wymyślania nowych zasad" - odpowiedział Carney.
Źródło:
