Oto najpiękniejsze budowle świata w 2012 roku [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Absolute Towers w Ontario w Kanadzie. Kategoria "Apartamentowce"
Absolute Towers w Ontario w Kanadzie. Kategoria "Apartamentowce" www.urbanismo.com
Biblioteka akademicka w Katowicach została Building of the Year 2012. Gmach z czerwonego piaskowca z ponad 4000 malutkich okienek, który powstał przy ulicy Bankowej w Katowicach, zachwyca nie tylko nas. Zachwycił bowiem cały świat! Biblioteka akademicka Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - została uznana za Budynek Roku 2012 (Building of the Year 2012) w plebiscycie ogłoszonym przez Archdaily, międzynarodowy, opiniotwórczy wortal poświęcony architekturze.

Katowicka biblioteka zwyciężyła w kategorii "muzea i biblioteki". O nominację do półfinału w tej kategorii walczyło tysiąc obiektów z całego świata. Katowicką bibliotekę wybrali internauci.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowa biblioteka akademicka w Katowicach Budynkiem Roku 2012 [ZDJĘCIA]

CINiBA została otwarta w październiku ubiegłego roku po dwóch latach budowy. Inwestycja pochłonęła ok. 80 mln zł, z tego ponad 52 mln zł stanowiło dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt gmachu to dzieło pracowni HS99, za który architekci byli już wielokrotnie nagradzani. Zanim jeszcze udostępniono ją studentom, CINiBA zdobyła m.in. grand prix w konkursie na Architekturę Roku 2011 w woj. śląskim i została jednym z 101 najciekawszych budynków ostatniego dziesięciolecia w Polsce.

Supernowoczesna biblioteka jest inna niż te, z których korzystali studenci przed laty. 300 tys. książek w CINiBA możemy wziąć z półek bez pytania o zgodę i zabrać do domu bez pośrednictwa bibliotekarza. Książki skanowane są przy wyjściu i dodawane na nasze konto biblioteczne. W ciągu trzech miesięcy od otwarcia biblioteki przez gmach przewinęło się około 80 tys. osób. To średnio 1,5 tys. osób dziennie.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
matys
To kretynizm, aby o jakości architektury na całym świecie rozstrzygali internauci. To także kretynizm dzisiejszych beznadziejnych czasów. Przecież nie mogą oni znać innych obiektów, nie dysponują także odpowiednimi kryteriami oceny itd., itp., krótko mówiąc - nie znaja się. Poza tym w takim głosowaniu zadecydować może lobby narodowe. Na tej zasadzie Lewandowski był wybierany najlepszym piłkarzem Niemiec.
Wróć na i.pl Portal i.pl