Mowa o nietypowym kalendarzu, wydanym w 2010 z okazji 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Pszczyna. Sprzedali 100 egzemplarzy, zarobili kilka tysięcy złotych, które wydali na stroje. I poszli za ciosem. Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej w nowym kalendarzu znowu promuje... goliznę. Tym razem w drukarni. Długie nogi, bose stopy, niedbale narzucone bluzy koszulowe pracownic drukarni. Kalendarz wyszedł z okazji srebrnego jubileuszu Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. A ponieważ muzeum to nie tylko wystawa czasopism, ale także zabytkowe maszyny drukarskie, modelki udają ich operatorki. Będzie co miesiąc na czym oko zawiesić.
Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z kalendarza, kliknij w zakładkę Zdjęcia
- Odrobina erotyki nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a... podnosi oglądalność - ocenia znany śląski seksuolog i ginekolog, dr Adam Sipiński. - Erotyczny akcent zawsze w jakimś stopniu działa na zmysły oraz wyobraźnię i zwiększa atrakcyjność sztuki - dodaje specjalista.
W tym roku kalendarz będzie tańszy (30 zł zamiast 100), i łatwiej dostępny, bo Towarzystwo wydaje 300 sztuk. Kupimy go w pszczyńskim muzeum prasy. Zyski zostaną przeznaczone na konserwację zgromadzonych tu gazet: na jedną potrzeba tysiąc złotych! Ale pomysłodawcy przyznają, że bardziej niż zysk liczy się dla nich prestiż. I to, żeby się wyróżnić.
Oczywiście, na miejscu, w muzeum, atrakcją są nie półnagie modelki, a co innego. Największą - własnoręczne drukowanie jednej kartki na zabytkowej bostonce. Albo portret znanego z Trzech muszkieterów kardynała Richelieu. Co ma wspólnego z prasą śląską? Ze śląską nic, ale z prasą ma. Przy jego poparciu zaczęła bowiem wychodzić pierwsza gazeta we Francji. Nazywała się La Gazette. Trafił tu też brewiarz ks. Thomasa Trzebienia, proboszcza pszczyńskiej parafii Wszystkich Świętych.
- Tłoczony w Antwerpii, w słynnej oficynie Plantiniana - podkreśla Aleksander Spyra, założyciel i kustosz muzeum. - To nasz najstarszy eksponat, pochodzi z 1688 roku. Najstarszym czasopismem jest egzemplarz śląskiej gazety z 20 marca 1813 pt. Schlesische Privilegirte Zeitung. Najmniejszym ręczna prasa typograficzna z przełomu XIX i XX wieku, służąca do drukowania napisów na szklanych ampułkach lekarskich. Największym - niemiecka kamera poligraficzna, służąca do reprodukowania ilustracji do książek i czasopism.