JERZY OWSIAK ODEBRAŁ DARY ZE SZPITALA W PSZCZYNIE:
OWSIAK: DARY ZE SZPITALA W PSZCZYNIE TRAFIĄ DO KATOWIC, CZĘSTOCHOWY I RYDUŁTÓW
Sześć łóżek sterowanych elektronicznie, dwa materace przeciwodleżynowe, przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne, kardiomonitor, podnośnik hydrauliczny dla pacjentów leżących, waga fotelowa, fotel kąpielowy, spirometr, wózek inwalidzki XXL z odchylanym oparciem, pionizator do nauki chodzenia, dwie pompy infuzyjne, ssak, nebulizator, rotor - w sumie 21 rzeczy za 160 tys. zł wysłała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na oddział geriatryczny w szpitalu w Pszczynie. CZYTAJ SPECJALNE OŚWIADCZENIE SZPITALA W PSZCZYNIE:
WOŚP ZABIERA SPRZĘT SZPITALOWI. JEST NAM NIEZMIERNIE PRZYKRO
Niestety, sprzęt tam nie trafił.
Cztery łóżka zakupione z myślą o komforcie pacjentów w podeszłym wieku ludzie zauważyli na kardiologii tegoż szpitala i zawiadomili fundację Jerzego Owsiaka.
Prezes szpitala, Jacek Nowakowski, przyznał, że łóżka nie stanęły na geriatrii, bo... nie były tam potrzebne. - Mieliśmy własne, które musielibyśmy wyrzucić, żeby wstawić darowane - powiedział.
Po rozmowie z nami skontaktował się z fundacją i zaproponował odkupienie całego sprzętu, jaki szpital kiedykolwiek dostał od WOŚP.
- To jest oczywiście niemożliwe, bo fundacja, która kupuje sprzęt po wynegocjowanych cenach, nie może go potem odsprzedawać - powiedział Dziennikowi Zachodniemu Jerzy Owsiak.
- Procedura przekazywania sprzętu do Pszczyny była identyczna jak we wszystkich 40 innych oddziałach geriatrycznych. Było nasze wyraźne pytanie o potrzeby i była umowa ze szpitalem, w której było jasno napisane, że szpital na taki sprzęt czeka i że będzie go używał w miejscu, do którego został przeznaczony. Takie dokumenty zostały przez dyrektora szpitala podpisane. Umieszczając te dary w innych miejscach, dyrektor umowę złamał - zaznaczył Jerzy Owsiak.
Jak w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim przyznał Jerzy Owsiak, do takich przypadków dochodzi bardzo rzadko, ale jeśli wychodzą one na jaw, to znaczy, że system kontroli społecznej jest bardzo skuteczny.
- Wybierając taki, a nie inny cel na 21. finał WOŚP, chcieliśmy poprawić komfort leczenia na tych oddziałach, o które na ogół nikt nie dba - powiedział Owsiak. - I sprzęt kupiony za te pieniądze nie może trafić do innych pacjentów. Dyrektor szpitala w Pszczynie nadużył naszego nadużycia.
Miejsce, do którego zostanie przewieziony sprzęt z Pszczyny jeszcze nie zostało wybrane. Może to będą Tychy? Na oddziale geriatrycznym w szpitalu wojewódzkim stoi 16 łóżek podarownaych przez WOŚP. Gdyby były jeszcze cztery, byłby komplet.
- Te cztery łóżka też nie są złe dla pacjenta, może jest mnie wygodne dla personelu, bo są sterowane mechaniczne, a nie na przycisk - mówi ordynator Jolanta Szkliniarz, która generalnie jest bardzo zadowolona z darów WOŚP. - Dostaliśmy więcej, niż prosiliśmy - dodała.
To samo słyszymy z ust dr hab. Jana Szewieczka ze szpitala w Katowicach, gdzie trafiło 21 łóżek.
- Darowizna ta o dużej wartości finansowej, obejmująca funkcjonalne łóżka szpitalne, aparaturę diagnostyczną oraz sprzęt do opieki i rehabilitacji chorych, umożliwiła uzyskanie znacznej poprawy warunków hospitalizacji chorych oraz dalsze zwiększenie poziomu opieki lekarsko-pielęgniarskiej - napisał do dr. Jarosława Derejczyka, wojewódzkiego konsultanta ds. geriatrii.
CO SĄDZISZ O TEJ SYTUACJI? CZY WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY POWINNA DAĆ JESZCZE JEDNĄ SZANSĘ SZPITALOWI W PSZCZYNIE?
*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]